Porady Psychologa - Barbara Michno-Wiecheć

Witam w zakładce Porady psychologa, przeznaczonej do podzielenia się z Państwem moim spojrzeniem na różne aspekty życia psychicznego. Poniższe teksty napisane zostały pod wpływem czytanej przeze mnie literatury i obserwacji zjawisk społecznych. Niejednokrotnie inspiracją do spisania kilku refleksji są przeróżne sytuacje, w których uczestniczę  - bezpośrednio lub jako anonimowy obserwator. Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay. Życzę miłej lektury.

Porady psychologa

 
 
 1. Rozwód na Emigracji Psychoterapia

  Dodano dnia 2018-10-15
  Rozstanie z partnerem jest bardzo trudnym doświadczeniem. Bez względu na to, jakie są okoliczności, jaki kraj, po jakim czasie związku, zerwanie relacji, dla obu stron, wiąże się z wysokimi kosztami, głównie emocjonalnymi.
 2. Choroby Psychosomatyczne, Znaczenie, Psychoterapia

  Dodano dnia 2018-10-08
  Psychosomatyka to przyjęcie wpływu psychiki na powstawanie i rozwój chorób somatycznych. Jakie jest ich znaczenie i jak można je leczyć?
 3. Terapia? Przecież mam jeszcze Czas...

  Dodano dnia 2018-05-15
  Każdy, kto stał kiedyś przed decyzją o podjęciu psychoterapii potwierdzi, że wcale nie jest to prosta sprawa. Są osoby, które przez wiele lat noszą w sobie taką myśl, zanim się w końcu zdecydują. Od czego to zależy?
 4. Jak Żyć po Zdradzie - Romans, Zdrada i co Dalej

  Dodano dnia 2018-05-11
  Zdrada to jeden z bardzo często pojawiających się problemów, z jakim zgłaszają się do mnie pacjenci. Pierwszym pytaniem, jakie się pojawia z ich strony są słowa: zdradził(em) i co dalej?
 5. Psychoterapia w Wieku Dojrzałym

  Dodano dnia 2018-05-02
  Osoby, które decydują się na podjęcie psychoterapii, to często osoby młode. Poznaj jakie problemy wiążą się ze starością i pomocą terapeutyczną, jak podejść do terapii u osób starszych?
 6. Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

  Dodano dnia 2018-04-30
  Celem tej inicjatywy jest przekonanie rodziców i opiekunów dzieci, że rezygnacja z przemocy i kar fizycznych, to jeden z niezbędnych warunków pomyślnego rozwoju dziecka.
 7. Senior u Psychologa

  Dodano dnia 2018-04-20
  Fakt, że człowiek jest starszy nie wyklucza tego, aby udać się do psychologa czy na terapię. W każdym wieku można sięgnąć po pomoc terapeuty, jeśli tylko jest ku temu gotowość i otwartość.
 8. Nerwica Wegetatywna, Nerwicowe Bóle - Specyfika, Terapia

  Dodano dnia 2018-04-19
  Nerwica wegetatywna (somatyczna) to zaburzenie lękowe, w którym dominują objawy somatyczne. Lęk w tym wypadku jest rzadko odczuwalny lub jest pochodną pojawiających się objawów wegetatywnych. Na czym polega to zaburzenie?
 9. Syndrom Sztokholmski - W Związku, Relacjach Partnerskich

  Dodano dnia 2018-04-17
  Syndrom sztokholmski pojawia się szczególnych warunkach. Jest to mechanizm obronny, który jest reakcją na bardzo silny stres (traumę), i który pozwala tę sytuację przetrwać. Na czym polega, czy może mieć miejsce w związku?
 10. Granice, Wolność, Relacje

  Dodano dnia 2018-04-16
  "By lepiej poznać ludzi, wystarczy tylko raz zrobić coś wbrew ich woli". W Terapii po Godzinach kilka refleksji na temat granic, jakie wyznaczamy sobie i innym.