Porady Psychologa - Barbara Michno-Wiecheć

Witam w zakładce Porady psychologa, przeznaczonej do podzielenia się z Państwem moim spojrzeniem na różne aspekty życia psychicznego. Poniższe teksty napisane zostały pod wpływem czytanej przeze mnie literatury i obserwacji zjawisk społecznych. Niejednokrotnie inspiracją do spisania kilku refleksji są przeróżne sytuacje, w których uczestniczę  - bezpośrednio lub jako anonimowy obserwator. Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay. Życzę miłej lektury.

Porady psychologa

 
 
 1. Uzależnienie Emocjonalne od Partnera - Objawy, Przyczyny, Terapia

  Dodano dnia 2017-04-24
  Uzależnienie emocjonalne od partnera polega na tym, że osoba myśli o partnerze, przeżywa go jako osobę niezbędną do życia, jest głęboko przekonana, że sobie bez partnera nie poradzi, że nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.
 2. Nadmierna Kontrola w Związku - Objawy, Przyczyny, Terapia

  Dodano dnia 2017-04-20
  Nadmierna kontrola potrafi zatruć każdą relację. Osoby, które ją stosują (najczęściej są to kobiety) mają poczucie, że działają w dobrzej wierze, że bardzo kochają drugą osobę i wszystko, co robią, robią właśnie dla jej dobra.
 3. Lęk Separacyjny u Dorosłych - Objawy, Skutki, Terapia

  Dodano dnia 2017-04-19
  Lęk separacyjny zwykle kojarzymy z małymi dziećmi, ponieważ ma on miejsce w okresie niemowlęcym. Jednak od okoliczności w tym okresie życia zależy to, w jaki sposób będziemy radzić sobie z rozstaniem w życiu dorosłym.
 4. Nerwicowe Błędne Koło - Przyczyny, Leczenie, Psychoterapia

  Dodano dnia 2017-03-28
  Nerwica objawia się na wiele sposobów, jednak tym, co ją wyróżnia spośród innych zaburzeń, jest silne uczucie lęku. Gdy do niego dołączają objawy somatyczne, zaczyna działać mechanizm, który trudno zatrzymać.
 5. Nie Wygląda Pani na Psychologa - Stereotyp Psychoterapeuty

  Dodano dnia 2017-03-27
  - W ogóle nie wygląda pani na psychologa.
  - To jak w takim razie wygląda psycholog?
   Kilka słów o tym, jak postrzegają nas (psychologów) inni (czyli reszta świata)
 6. Postawa Roszczeniowa w Związku - Znaczenie, Symptomy, Psychoterapia

  Dodano dnia 2017-03-27
  Odwieczny konflikt w związkach polega na tym, na ile pozostać zdrowym egoistą, a na ile koncentrować się na spełnianiu oczekiwań partnera. A co w chwili, gdy jeden z partnerów uporczywie przejawia postawę roszczeniową?
 7. Na czym Polega Psychoterapia

  Dodano dnia 2017-02-24
  Psychoterapia opisywana jest jako szczególna relacja i faktycznie, trudno ją porównać do takich zwykłych, codziennych kontaktów w życiu. Na czym polega psychoterapia i do czego ją można porównać?
 8. Rozwój Samodzielności Dziecka

  Dodano dnia 2017-02-20

  - Jak pani to robi, że pani dziecko jest takie samodzielne?
  - Pozwalam mu.

 9. Chorobliwy Strach i Lęk przed Zmianami

  Dodano dnia 2017-02-20
  Każdy z nas wie, że w życiu wszystko płynie, ciągle się zmienia. To, co wczoraj działało, dzisiaj przestaje pełnić swoją funkcję. W drobnych i mało ważnych sprawach zgadzamy się z tym, gorzej gdy rzecz dotyczy czegoś dla nas istotnego.
 10. Lęk przed Bliskością Leczenie - Przyczyny, Objawy

  Dodano dnia 2017-02-13
  Każdy człowiek potrzebuje relacji z drugim człowiekiem. Potrzeby, pragnienia zwykle mamy bardzo podobne, jednak w różny sposób je wyrażamy - jedni wprost domagają się ich zaspokojenia, inni odrzucają każdą formę zacieśnienia relacji.