Porady Psychologa - Barbara Michno-Wiecheć

Witam w zakładce Porady psychologa, przeznaczonej do podzielenia się z Państwem moim spojrzeniem na różne aspekty życia psychicznego. Poniższe teksty napisane zostały pod wpływem czytanej przeze mnie literatury i obserwacji zjawisk społecznych. Niejednokrotnie inspiracją do spisania kilku refleksji są przeróżne sytuacje, w których uczestniczę  - bezpośrednio lub jako anonimowy obserwator. Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay. Życzę miłej lektury.

Porady psychologa

 
 
 1. Kłótnie w Małżeństwie o Rodziców

  Dodano dnia 2017-11-25
  Każde małżeństwo, wcześniej czy później, przechodzi fazę kryzysu. Trudniejsze problemy pojawiają się wówczas, gdy jedna ze stron zaczyna podnosić udział (zazwyczaj negatywny) rodziców partnera.
 2. Rozwój, Postęp, Efekty Psychoterapii

  Dodano dnia 2017-11-20
  Każdy pacjent poszukujący pomocy psychologa lub psychoterapeuty zastanawia się nad tym, jak szybko pojawią się pierwsze efekty, kiedy będzie widoczna pomyślna zmiana. Dowiedz się na czym ona polega.
 3. Jaki Lekarz Leczy Nerwicę

  Dodano dnia 2017-11-14
  Nerwica jest dość skomplikowanym zaburzeniem, które zarówno w specyfice objawów, jak i w ich częstotliwości, różnorodności, nie jest tak proste do zdiagnozowania. Dowiedz się kto leczy nerwicę, jaki specjalista ma do tego przygotowanie.
 4. Jak Poradzić sobie z Kryzysem w Terapii - Trudne Momenty

  Dodano dnia 2017-11-07
  Mówiąc o kryzysie w terapii najczęściej poruszane są kwestie oporu pacjenta, pojawienie się silnego przeniesienia, które aktywizuje doświadczoną przez pacjenta traumę. Co powoduje kryzys w terapii i co z tym zrobić?
 5. Depresja Maskowana - Objawy, Leczenie, Terapia

  Dodano dnia 2017-11-05
  Depresja maskowana (ang.masked depression), inaczej depresja atypowa, depresja nietypowa, depresja poronna, subdepresja, depresja ukryta, depresja utajona, depresja wegetatywna, depresja bez depresji. Wiele nazw, wiele objawów.
 6. Uśmiechnięta Depresja - Objawy i Leczenie, Terapia

  Dodano dnia 2017-10-10
  Uśmiechnięta depresja (ang. smilling depression) to zaburzenie z obszaru zaburzeń afektywnych, dość trudne do zdiagnozowania. Charakteryzuje się tym, że w niczym nie przypomina depresji w klasycznym, klinicznym rozumieniu.  Na czym ona polega?
 7. Ciąża na Emigracji - Problemy Emocjonalne, Pomoc, Psychoterapia

  Dodano dnia 2017-07-25
  W ciągu ostatnich kilku lat bardzo często rozmawiałam z kobietami, które jednocześnie zmagały się z dwiema znaczącymi zmianami w życiu - ciążą i emigracją. Jakie mają problemy, jako można im pomóc?
 8. Ciąża a Rozpad Związku - Psychoterapia

  Dodano dnia 2017-07-14
  Ciąża z reguły kojarzy się ze szczęśliwym czasem oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny. Tematem tabu numer jeden jest to, jak bardzo ciąża zmienia relacje w związku i że może mieć spory wpływ na jego rozpad.
 9. Szybka Zmiana w Psychoterapii

  Dodano dnia 2017-07-04
  Każdy Pacjent w trakcie terapii zastanawia się, jak szybko nastąpią zmiany, kiedy najwcześniej pojawią się wyraźne i oczekiwane efekty. Kilka słów o pracy terapeutycznej w Terapii po Godzinach :)
 10. Gotowość do Psychoterapii, Granice Terapeutyczne

  Dodano dnia 2017-06-22
  Motywów do podjęcia psychoterapii jest tak wiele, jak wielu jest pacjentów. O co chodzi w granicach i zasadach terapeutycznych, na czym polega gotowość terapeutyczna, w jaki sposób nieświadomie dochodzi do testowania ram psychoterapii.