Porady Psychologa - Barbara Michno-Wiecheć

Witam w zakładce Porady psychologa, przeznaczonej do podzielenia się z Państwem moim spojrzeniem na różne aspekty życia psychicznego. Poniższe teksty napisane zostały pod wpływem czytanej przeze mnie literatury i obserwacji zjawisk społecznych. Niejednokrotnie inspiracją do spisania kilku refleksji są przeróżne sytuacje, w których uczestniczę  - bezpośrednio lub jako anonimowy obserwator. Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay. Życzę miłej lektury.

Porady psychologa

 
 
 1. Jak Przetrwać Świąteczną Gorączkę

  Dodano dnia 2013-12-09
  Święta - czas refleksji nad własnym odrodzeniem, szaleństwa zakupów, kuchennej krzątaniny, reklam, choinek, powtarzanych rokrocznie piosenek i filmów. Jak połączyć wymiar duchowy i psychiczny Świąt z komercyjną propozycją?
 2. Jak Przeżyć Żałobę

  Dodano dnia 2013-10-21
  Każda jesień nastraja nas do refleksji nad przemijaniem. Przełom października i listopada dodatkowo wzmaga dekadenckie myśli, zwłaszcza gdy odwiedzamy groby bliskich. Wymiar symboliczny miesza się z realnym bólem po stracie ważnej osoby.
 3. Jak sobie Radzić na Emigracji

  Dodano dnia 2013-10-03

  Niemalże w każdej rodzinie można spotkać osoby, które wyjechały do pracy za granicę. Jedni żyją na zmianę, po kilka miesięcy „tu i tam”, inni zorganizowali sobie życie na stałe w nowym państwie. Jak wygląda ich życie?

 4. Jak Przetrwać Jesień bez Depresji

  Dodano dnia 2013-09-25

  Rozpoczął się czas jesieni. Dla jednych ta pora roku kojarzy się z powrotem do szkoły i rozpoczęciem nowego rytmu pracy, a dla innych - z nawrotem objawów depresyjnych.

 5. Jak Podejmować Decyzje

  Dodano dnia 2013-08-30

  Cała nasza przyszłość, począwszy od najbliższych minut, uzależniona jest od tego, jakie w danej chwili podejmujemy decyzje. Mimo, iż większość czynności wykonujemy automatycznie, każda z nich ma swoje konsekwencje. 

 6. Jak Radzić sobie z Depresją

  Dodano dnia 2013-08-07
  Końcówka wakacji to często moment, w którym osoby cierpiące na depresję mogą odczuwać nawrót niepokojących objawów, zwiastujących ponowne pogorszenie stanu psychicznego. Depresja jesienna, maskowana - co robić?
 7. Jak Leczyć Nerwicę

  Dodano dnia 2013-07-29

  Nerwica jest jednym z najczęstszych problemów dotykających pacjentów zgłaszających się do terapeuty. Co zrobić, aby wyeliminować z życia uciążliwe objawy? Kiedy warto pójść do specjalisty?

 8. Jak Stworzyć Udaną Rodzinę

  Dodano dnia 2013-07-10
  Szukam w sieci informacji: „Jak stworzyć udaną rodzinę?” i nie mogę uwierzyć, że w XXI wieku słowo ”rodzina” zdaje się być niepoprawne politycznie. „Związek”- to jest to!
 9. Jak Radzić sobie z Przemocą

  Dodano dnia 2013-07-03

  Każdy z nas wie, że w sytuacji doświadczania przemocy należy zgłosić się na policję, złożyć doniesienie w prokuraturze bądź udać się po pomoc do ośrodka sprawującego opiekę nad ofiarami przemocy. Wydaje się to banalnie proste ...

 10. Jak Dobrze Wychować Dziecko

  Dodano dnia 2013-06-27

  „Wychowuję dzieci w spokojnej i bezpiecznej atmosferze, ale gdy są niegrzeczne, powinny dostać klapsa”. Zastanawiające, jak wielu rodziców podziela to stanowisko kierując się wątpliwym dobrem swoich dzieci.