Porady Psychologa - Barbara Michno-Wiecheć

Witam w zakładce Porady psychologa, przeznaczonej do podzielenia się z Państwem moim spojrzeniem na różne aspekty życia psychicznego. Poniższe teksty napisane zostały pod wpływem czytanej przeze mnie literatury i obserwacji zjawisk społecznych. Niejednokrotnie inspiracją do spisania kilku refleksji są przeróżne sytuacje, w których uczestniczę  - bezpośrednio lub jako anonimowy obserwator. Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay. Życzę miłej lektury.

Porady psychologa

 
 
 1. Jak Zrozumieć o co Chodzi w Terapii

  Dodano dnia 2014-03-13

  W trakcie terapii nadchodzi taki moment, gdy zadajemy sobie pytania: o co chodzi w tym leczeniu, dokąd ta relacja zmierza, czy jest sens ją kontynuować? Poszukajmy więc odpowiedzi.

 2. Jak Leczyć Bulimię

  Dodano dnia 2014-02-27

  Pochłanianie gigantycznych porcji jedzenia, prowokowanie wymiotów, przeczyszczania, intensywne ćwiczenia, kontrola i niepohamowanie - czyli co wiemy o bulimii. 

 3. Jak Rozpoznać Nerwicę Niedzielną

  Dodano dnia 2014-02-16
  Święta, długie weekendy kojarzą się z czasem odpoczynku od obowiązków zawodowych. Jedni rezerwują już miejsca w pensjonatach, inni planują jak najbardziej efektywnie wykorzystać wolne dni, a jeszcze inni doświadczają objawów nerwicy niedzielnej.
 4. Jak Odróżnić Zazdrość od Zawiści

  Dodano dnia 2014-02-09

  Tomek i Jacek - koledzy z pracy - na ich przykładzie postaramy się przyjrzeć zazdrości i zawiści, czyli takim stanom, które zapewne nie są obce żadnemu z nas, ale które niejednego potrafią zrujnować - dosłownie i w przenośni.

 5. Jak Przedostać się na Drugi Brzeg

  Dodano dnia 2014-01-19
  Zapraszam Cię do wyjątkowej podróży w głąb siebie, do podjęcia wyzwania, by zrozumieć własne przekonania i podejmowane decyzje, by dotknąć najważniejszych spraw, odkryć swój potencjał i żyć pełnią życia.
 6. Jak Rozumieć Kontrakt Terapeutyczny czyli Setting

  Dodano dnia 2013-12-20

  Proces terapeutyczny powinien opierać się na konkretnych i jasnych zasadach obowiązujących zarówno terapeutę, jak i pacjenta. Co oznacza taka umowa i jak powinna być rozumiana?

 7. Jak Poznać kiedy jest Potrzebna Terapia

  Dodano dnia 2013-12-16
  Często spotykaną opinią dotyczącą psychoterapii jest ta, że uczestniczą w niej osoby, z którymi jest naprawdę źle. Wielu z nas nie chce takiej etykiety, więc zwleka z podjęciem decyzji o terapii.
 8. Jak Przetrwać Świąteczną Gorączkę

  Dodano dnia 2013-12-09
  Święta - czas refleksji nad własnym odrodzeniem, szaleństwa zakupów, kuchennej krzątaniny, reklam, choinek, powtarzanych rokrocznie piosenek i filmów. Jak połączyć wymiar duchowy i psychiczny Świąt z komercyjną propozycją?
 9. Jak Przeżyć Żałobę

  Dodano dnia 2013-10-21
  Każda jesień nastraja nas do refleksji nad przemijaniem. Przełom października i listopada dodatkowo wzmaga dekadenckie myśli, zwłaszcza gdy odwiedzamy groby bliskich. Wymiar symboliczny miesza się z realnym bólem po stracie ważnej osoby.
 10. Jak sobie Radzić na Emigracji

  Dodano dnia 2013-10-03

  Niemalże w każdej rodzinie można spotkać osoby, które wyjechały do pracy za granicę. Jedni żyją na zmianę, po kilka miesięcy „tu i tam”, inni zorganizowali sobie życie na stałe w nowym państwie. Jak wygląda ich życie?