Porady Psychologa - Barbara Michno-Wiecheć

Witam w zakładce Porady psychologa, przeznaczonej do podzielenia się z Państwem moim spojrzeniem na różne aspekty życia psychicznego. Poniższe teksty napisane zostały pod wpływem czytanej przeze mnie literatury i obserwacji zjawisk społecznych. Niejednokrotnie inspiracją do spisania kilku refleksji są przeróżne sytuacje, w których uczestniczę  - bezpośrednio lub jako anonimowy obserwator. Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay. Życzę miłej lektury.

Porady psychologa

 
 
 1. Dzień Dobrych Wiadomości

  Dodano dnia 2014-09-05
  Dzień Dobrych Wiadomości - niech to nie będzie tylko jeden dzień w roku. Każdego dnia spróbuj znaleźć coś pozytywnego lub docenić to, co już masz.
 2. Światowy Dzień Pracoholików

  Dodano dnia 2014-08-11
  Jak długo potrafisz wytrzymać nie myśląc o pracy? Ile razy w czasie wolnym sprawdzasz swoją pocztę elektroniczną? Ile telefonów służbowych odbierasz, gdy masz już wieczór dla siebie? Witaj Pracoholiku!
 3. Jak Rozpoznać - Fobia Społeczna Objawy i Leczenie

  Dodano dnia 2014-08-04
  Występuje w większości u kobiet, pojawia się w najczęściej w wieku dojrzewania. Przyczyn jest wiele, sytuacje podobne - przebywanie wśród ludzi. Czyżby to socjofobia?
 4. Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią

  Dodano dnia 2014-08-04
  Relacja matki i dziecka zawsze będzie ważna. To głównie w tej diadzie dziecko uczy się rozpoznawać własne emocje, zaspokajać potrzeby i pragnienia. Pierwsze lata życia kształtują osobowość i typ relacji z innymi w dorosłości. Warto karmić?
 5. Powstanie Warszawskie 1944

  Dodano dnia 2014-08-01

  "I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc/ i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło./ Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką./ Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?"

 6. Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

  Dodano dnia 2014-07-29

  "A we mnie samym wilki dwa,
  Oblicze dobra, oblicze zła,
  Walczą ze sobą nieustannie,
  Wygrywa ten, którego karmię"

 7. Lądowanie Człowieka na Księżycu

  Dodano dnia 2014-07-21
  Lądowanie na Księżycu było przełomowym wydarzeniem, które pokazało, że w człowieku drzemie wiele możliwości. Jedni się nim zachwycają, inni umniejszają. Ale jedno jest pewne - sukces człowieka nie pozostanie innym obojętny.
 8. Wielki pożar Krakowa w 1850 roku

  Dodano dnia 2014-07-17
  Wielki pożar Krakowa można porównać do wybuchających w człowieku silnych emocji. Przypadek, spisek, celowe działanie - bez względu na motyw, zawsze w nieoczekiwanej sytuacji pojawia się właśnie to uczucie. O czym mowa?
 9. Bitwa pod Grunwaldem

  Dodano dnia 2014-07-14
  Psychoterapia psychodynamiczna/psychoanaliza to poszukiwanie znaczeń dzisiejszych sytuacji w tym, co miało miejsce dawno temu, w naszym dzieciństwie.  Czy wydarzenie historyczne sprzed ponad 600 lat może mieć współczesną symbolikę?
 10. Dzwon Zygmunta w Krakowie

  Dodano dnia 2014-07-13
  Bije około 30 razy w roku, w najważniejsze święta państwowe i kościelne oraz w ważnych momentów dla Krakowa i Polski. 365kg - ta symboliczna liczba oznacza masę jego serca. Czy ma on swój wymiar psychologiczny?