Porady Psychologa - Barbara Michno-Wiecheć

Witam w zakładce Porady psychologa, przeznaczonej do podzielenia się z Państwem moim spojrzeniem na różne aspekty życia psychicznego. Poniższe teksty napisane zostały pod wpływem czytanej przeze mnie literatury i obserwacji zjawisk społecznych. Niejednokrotnie inspiracją do spisania kilku refleksji są przeróżne sytuacje, w których uczestniczę  - bezpośrednio lub jako anonimowy obserwator. Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay. Życzę miłej lektury.

Porady psychologa

 
 
 1. Granice, Wolność, Relacje

  Dodano dnia 2018-04-16
  "By lepiej poznać ludzi, wystarczy tylko raz zrobić coś wbrew ich woli". W Terapii po Godzinach kilka refleksji na temat granic, jakie wyznaczamy sobie i innym.
 2. Detox Mental Health czyli Psychoterapia

  Dodano dnia 2018-04-09
  W ostatnich dniach natknęłam się na artykuł, który reklamował nowy trend, jakim jest detox manicure. Różne formy sztuczności już tak bardzo wpisały się w naszą codzienność. Dlaczego o tym piszę na tej psychologicznej stronie?
 3. Zacznij od Siebie

  Dodano dnia 2018-04-05
  W praktyce terapeutycznej, w prywatnych rozmowach, bardzo często spotykam się z sytuacją, w której ktoś opowiada o swoich trudnych, pogmatwanych relacjach z innymi. Top pytanie - kto jest winien?! Ale przecież to nie o to chodzi...
 4. Zespół Chronicznego Zmęczenia - Objawy, Diagnostyka, Leczenie

  Dodano dnia 2018-03-13
  Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia także syndrom chronicznego zmęczenia nazywany jest Syndromem CFS - od ang. chronic fatique syndrome) uznany jest za chorobę cywilizacyjną. Poznaj objawy, dowiedz się jak leczyć.
 5. Samotność na Emigracji

  Dodano dnia 2018-03-06
  Wielu Polaków mieszkających za granicą poszukuje pomocy u psychologa, terapeuty. Są oni w różnych sytuacjach życiowych, z różnym bagażem doświadczeń. To, co często ich łączy, to poczucie samotności.
 6. Dzień Nieśmiałych

  Dodano dnia 2018-01-13
  "Kto troszczy się o to, co ludzie o nim mówią, nigdy nie będzie spokojny." Zatrzymajmy się dziś na chwilę nad problemem nieśmiałości. Kiedy jest to normalne, a kiedy szukać pomocy?
 7. Księżyc, Przyczepa i Gender

  Dodano dnia 2018-01-04

  Może ten wpis zatrzyma Was (i kobiety i mężczyzn) przy refleksji dotyczącej swojego miejsca w życiu, w różnych relacjach. Początek roku to symboliczny czas  dna podsumowania różnych etapów swojego życia. 

 8. Depresja na Emigracji - Objawy, Rodzaje, Leczenie

  Dodano dnia 2017-12-20
  U pacjentów zgłaszających się na konsultacje online częstym problemem jest depresja - u nich samych lub u najbliższych osób. Utrudniony dostęp do specjalisty i specyfika emigracji często pogłębia objawy. Jak pomóc?
 9. Święta bez Rodziny - Rodziców, Męża, na Emigracji

  Dodano dnia 2017-12-14
  Kilka dni temu jedna z rozgłośni radiowych przytoczyła badania mówiące o tym, że rośnie liczba Polaków zdecydowanych na to, aby święta Bożego Narodzenia spędzać z dala od bliskich, rodziny. Dlaczego święta bez rodziny?
 10. Nerwica, Panika, Stres a Jazda Samochodem

  Dodano dnia 2017-12-01
  Jednym z ważnych obszarów życia, na który wpływa nerwica, jest jazda samochodem. Jaka jest różnica pomiędzy lękiem i stresem przed prowadzeniem pojazdu, a lękiem występującym u kierowcy i czy jest to niebezpieczne?