Konsultacje Psychologiczne - Spotkanie

Pierwsze spotkanie (lub kilka pierwszych spotkań) z psychologiem, to konsultacje, mające na celu ustalenie obszaru, kierunku i formy pracy terapeutycznej. W trakcie tych spotkań zbieram szczegółowy wywiad, proszę o opowiedzenie swojej historii życia, abym na tej podstawie mogła razem z pacjentem ustalić, na czym polega problem i jak można sobie z nim poradzić. Często już po pierwszym spotkaniu mogę zaproponować formę pomocy. Bywają także sytuacje, gdy potrzebujemy na to dwóch lub trzech spotkań. Po zebraniu potrzebnych mi informacji, ustalam razem z pacjentem jak będzie wyglądała nasza dalsza współpraca. Może być tak, że osoba która się do mnie zgłosi, potrzebuje porady psychologicznej, psychoterapii lub innej formy pomocy, która nie leży w obszarze moich kompetencji zawodowych. W ostatnim przypadku pomagam znaleźć odpowiedniego specjalistę, który spełni oczekiwania pacjenta oraz będzie mógł jak najlepiej mu pomóc.

Konsultacje Psychologiczne - Pierwsze Spotkanie z Psychologiem

Osoba, która decyduje się na wizytę u psychologa, zwłaszcza po raz pierwszy, zwykle jest pełna obaw i wątpliwości, czy otrzyma profesjonalne wsparcie, czy jej problem zostanie poważnie potraktowany oraz czy to, o czym opowie terapeucie będzie objęte tajemnicą zawodową. Najczęściej jednak przed spotkaniem ze specjalistą pojawia się w pacjencie lęk związany z oceną ze strony terapeuty oraz lęk przed tym, że zupełnie obca osoba dowie się, jakie są słabe strony pacjenta, jego problemy, będzie często towarzyszyć w najtrudniejszych momentach życia, być może zostanie powiernikiem dawno skrywanych tajemnic. Powyższe aspekty mogą sprawiać, że pacjent odkłada konsultacje z psychologiem na później, mając nadzieję, że może problem sam się rozwiąże. Często jednak taka postawa może sprawiać, że trudności pacjenta pozostają przez długi czas bez rozwiązania lub mogą się pogłębiać, niekorzystnie wpływając na jego samopoczucie i relacje z innymi ludźmi.

Jeśli towarzyszą Ci podobne wątpliwości, dowiedz się więcej na temat swojego terapeuty: jego wykształcenia i przygotowania zawodowego do prowadzenia psychoterapii oraz prezentowanego przez niego kodeksu etycznego. Wiedza ta pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie i pójść na pierwsze spotkanie z terapeutą z zaufaniem do tego, że wykonuje swoją pracę w sposób rzetelny, sprawdzony i profesjonalny.

Top: Konsultacje psychologiczne