Różnice Psychiczne Między Kobietą i Mężczyzną

Zdjęcie
Dodano dnia 22.12.2015

Być może rozpętam tym wpisem burzę, być może przejdziecie obok tekstu obojętnie. Tak czy owak, musicie zgodzić się z tym, że kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. I to jest niezaprzeczalny fakt, którego nie trzeba go nikomu zbytnio tłumaczyć. Cóż, to, że się różnią, jest wiadome, ale nie dla każdego. Kobiety chcą być coraz bardziej męskie, mężczyźni wycofują się z ról, jakie nałożyła na nich natura. Za wszelką cenę chcemy mieć pod kontrolą to, czego nie rozumiemy, a odpuszczamy kontrolę tam, gdzie mamy wiele do powiedzenia. Ale do rzeczy.

Różnice Psychiczne między Kobietą i Mężczyzną

Oto minutka teorii:

Naukowcy w Pensylwanii przebadali grupę dziewcząt i chłopców sprawdzając tendencje połączeń, jakie zachodzą w ich mózgach. Analiza funkcjonowania mózgu wykazała, iż u mężczyzn istnieje wyraźniejsza dominacja połączeń w obrębie półkul, a u kobiet istnieje więcej połączeń pomiędzy półkulami. W związku z tym, mężczyźni dokładniej działają, a kobiety lepiej planują, a umiejętności te rozwijają się wraz z wiekiem.

Jak to mówią psychologowie, "nie ma czystych typów", czyli kobiety mają także cechy męskie, a mężczyźni cechy kobiece. Jednak generalnie można przyjąć, że zdolności, umiejętności, predyspozycje kobiet i mężczyzn różnią się od siebie i wyglądają następująco:

MĘŻCZYŹNI:

 • mają skłonności do myślenia abstrakcyjnego, ogólnego, teoretycznego - czyli przyczyna-skutek, bez wnikania w niepotrzebne szczegóły (jego interesuje to, czy porysowałaś samochód, a nie jaka była pogoda podczas wycieczki),
 • lepiej wyczuwają perspektywę - co jest ważne np. w sytuacji zagrożenia (jeśli adorator jest daleko, nie muszą się martwić o swój związek), 
 • ma dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną (dzięki czemu nie zgubicie się w nowym miejscu),
 • mają lepszą pamięć informacji konkretnych - zbyt wiele szczegółów rozprasza ich koncentrację i zapamiętywanie (nie wymagaj by mąż pamiętał, w co byłaś ubrana podczas zaręczyn),
 • mają skłonności do reakcji agresywnych, mają potrzebę współzawodnictwa, rywalizacji (gdyby nie ta cecha, wyginęlibyśmy już w pierwszym pokoleniu tysiące lat temu),
 • mają dobrze rozwinięte poczucie własnej wartości, pewność siebie, wiarę we własne siły (nie zastanawia się czy warto, tylko kiedy to zrobić).

KOBIETY:

 • dostrzegają i zapamiętują więcej szczegółów i nieistotnych informacji (będzie pamiętała co do niej mówisz i jak byłeś ubrany), 
 • lepiej zapamiętują zdarzenia z przeszłości (dlatego koniecznie notuj w kalendarzu rocznice i inne ważne wydarzenia),
 • mają lepszy słuch i pamięć wzrokową (wszystko widzą, wszystko słyszą, wiadomo:),
 • są bardziej wyczulone na bodźce zmysłowe (szukasz prezentu - kup jej ulubione perfumy), 
 • są dokładniejsze, schludniejsze (i to dla nich są dedykowane salony piękności),
 • mają intuicję, która polega na umiejętności dostrzegania subtelnych zmian w otoczeniu i wyciągania na tej podstawie trafnych wniosków (konkurencję wyczują na 10 kilometrów),
 • są zdolne do współczucia, mają większą cierpliwość (ta cecha sprawdza się, gdy po raz kolejny żona tłumaczy ci, jak chce urządzić wasze nowe mieszkanie), 
 • mają znajomość i umiejętnośc szybkiego rozpoznawania charakteru człowieka (dlatego wybaczają, dają kolejną szansę - i tobie i dzieciom),
 • są bardziej empatyczne, czyli potrafią wczuć się w sytuację drugiego człowieka, w cudze emocje (co jest kluczowe np. w wychowywaniu zwłaszcza malutkiego dziecka, gdy matka musi czytać komunikaty niewerbalne i na ich podstawie zaspokajać jego potrzeby i oczekiwania).


Skoro taka jest natura człowieka, to co skłania nas do tego, by rywalizować ze sobą w nierównych zawodach? Najczęściej dotyczy to kobiet, które za wszelką cenę chcą przekonać siebie i innych o swojej samowystarczalności. Ale rzecz jest także o mężczyznach, którzy pozwalają się przegonić z własnego miejsca. Jakże często zdarzają się takie sytuacje:

ONA: Już mu mówiłam 3 razy by naprawił odkurzacz, więc JA SAMA to zrobię, skoro on nie chce. Tylko siedzi w tych internetach i szuka nie wiadomo czego.

ON: Czemu ona taka nerwowa? Przecież chciała jechać na urlop, chciała zwiedzić pieszo okolicę, znalazłem właśnie kilka perełek, będzie zachwycona, a tu zamiast się pakować, ona rozkręca odkurzacz???


Kto nie zna takiej sytuacji z własnego doświadczenia? Można mówić o tych rozbieżnościach z przymrużeniem oka, jednak gdy tak na serio się nad nimi pochylimy, okaże się wówczas, że czasami wystarczy trochę odpuścić (sobie i mężowi) i relacja zaczyna nabierać zupełnie innej barwy. Badania naukowe swoją drogą, a psychika swoją. Poza zdolnościami natury poznawczej, mamy jeszcze emocje. I tymi emocjami także się różnimy.

Różnice między kobietami i mężczyznami są gigantyczne lub banalnie proste i polegają na tym, że kobiety chcą usłyszeć, że są piękne, chcą czuć się ważne, a mężczyźni chcą słyszeć słowa podziwu ich siły i umiejętności.

W sytuacji, gdy prosisz go o coś, może on nie tyle nie chce, co po prostu tego NIE USŁYSZAŁ, bo mówiłaś to w momencie, gdy on właśnie był pochłonięty ustalaniem planu waszego wspólnego urlopu, na który wybieracie się za kilka dni. Chce znaleźć najlepsze miejsca, byś doceniła, co POTRAFI dla ciebie ZROBIĆ. Wtedy, gdy ona prosi o naprawę odkurzacza, to nie chce tego za pół roku, chce byś rzucił wszystko i zajął się tą naprawą, bo to będzie oznaczało, że jest dla ciebie WAŻNA.

Pamiętajmy o tych różnicach, zwłaszcza w tym czasie świątecznym. Zabiegani, zapracowani, łatwo przełączamy się na zerojedynkowe sterowanie, nie dostrzegając intencji, emocji, uczuć. Co tam sprzątanie, co tam zakupy, ważne by poczuć wzajemną bliskość, ważność, by ten czas scalił relację, a nie wyeliminował z zawodów. Na koniec cytat, który doskonale obrazuje te nasze różnice: "Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia". (Albert Einstein).

..........................................................................................................................................................................

Stań się częścią tego bloga. Zapraszam Cię do dyskusji - zaloguj się i zostaw swój komentarz. Jeśli uważasz ten wpis jako wartościowy - polub go i udostępnij. Chcesz, bym poruszyła frapujący Cię temat lub odnajdujesz się w opisanej sytuacji i potrzebujesz pomocy - skontaktuj się ze mną.

Opinie o tym artykule
 • Manaphy napisał: Dodane 10.12.2017
  To prawda, że istnieją cechy, typowe dla mężczyzn czy kobiet, ale nie ma kogoś kto posiada cechy tylko jednej płci. Dlatego ludzie dążą do tego by każdy mógł robić to co mu sie podoba (mężczyzna przedszkolanek czy kosmetyk oraz kobieta żołnierz czy kierowca autobusu/ciezarówki). Obecnie jest bardzo mało czynności, których dana płeć nie może wykonać przez działania biologii (oprócz rozmnażania nie wiem, czy coś znajdę). Każdy chcę po prostu być sobą, takim jakim się czuje a nie postrzeganym przez pryzmat facet wojownik, kobieta kura domowa. Moim zdaniem jest to dobre, gdyż jest wiele kobiet, które byłoby lepszymi żołnierzami ode mnie i jest również wiele takich, które byłyby gorszymi przedszkolankami czy kosmetyczkami).
Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię