Osobowość Narcystyczna - Zaburzenia, Objawy i Leczenie - Narcyzm Psychoterapia

Zdjęcie
Dodano dnia 31.07.2015

Osobowość narcystyczna to przede wszystkim silna potrzeba bycia w centrum uwagi, podziwianym przez inne osoby. Narcyz ma dużą trudność we wzbudzeniu w sobie empatii oraz przyjęcia innej perspektywy. Czesto są to osoby wykształcone, inteligentne, które potrafią bardzo dobrze uargumentować swoje stanowisko, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości, nie dopuszczające faktu, że mogą się mylić.


Osobowość Narcystyczna


Narcyzm - Objawy - Kryteria diagnostyczne DSM-IV

 • pretensjonalne poczucie własnego znaczenia (np. wyolbrzymianie osiągnięć i talentów, oczekiwanie bycia uznanym za lepszego bez współmiernych osiągnięć),
 • zaabsorbowanie fantazjami o nieograniczonych sukcesach, władzy, błyskotliwości, pięknie lub idealnej miłości,
 • wiara, że jest się kimś "szczególnym" oraz wyjątkowym i że można być w pełni zrozumianym tylko przez innych "szczególnych" ludzi,
 • przekonanie, że powinno się zadawać jedynie z ludźmi czy instytucjami o szczególnym bądź wysokim statusie,
 • wymaganie nadmiernego podziwu,
 • poczucie wyjątkowych uprawnień (entitlement), czyli wygórowane oczekiwania co do szczególnie przychylnego traktowania lub automatycznego podporządkowania się przez innych narzucanym im oczekiwaniom,
 • eksploatowanie innych, czyli wykorzystywanie ich do osiągnięcia swych celów,
 • brak empatii: niechęć do honorowania lub utożsamiania się z uczuciami i potrzebami innych,
 • częsta zazdrość o innych lub przekonanie, że inni są zazdrośni o nas lub zazdroszczą nam,
 • okazywanie arogancji i wyniosłych zachowań lub postaw.


Specyfika Narcyzmu

Osoby z osobowością narcystyczną rzadko zgłaszają się po pomoc z własnej woli, raczej nie odczuwają negatywnych skutków swojego działania. Zwykle przychodzą do specjalisty, ponieważ mają problem w związku, przy czym problem leży po stronie partnera/partnerki. Najczęściej nie mogą się porozumieć z partnerem, ponieważ to właśnie on (partner) ma wygórowane oczekiwania, nie docenia starań, nie rozumie sytuacji, reaguje emocjonalnie. Narcyz z reguły jest rzeczowy, praktyczny, nie poświęca wiele uwagi emocjonalnym aspektom sprawy, nie zagłębia się w punkt widzenia innej osoby. Z tego powodu narcyz osiąga to, na czym mu zależy, często z przeświadczeniem, że "cel uświęca środki". Ma spore problemy z empatią, przy czym bardzo dobrze intelektualnie rozumie i argumentuje różne stanowiska. Kłopot z empatią u narcyza polega na tym, że nawet jeśli rozumie motywy działania drugiej osoby, nie potrafi jej współczuć, okazać ciepła emocjonalnego. Zamyka sprawy definitywnie, bez oglądania się za siebie. Narcyza można opisać jako "zimnego drania", który przebywa z innymi do momentu, aż nie skończy czerpać od nich tego, co jest mu potrzebne.

Narcyzm można opisać według zasady "z pychy duma i z pychy nieśmiałość". Często w towarzystwie przechwala się swoimi umiejętnościami, ale także wycofuje się z wypowiadania swojego zdania z wewnętrznym przekonaniem, że inni i tak nie zrozumieją intencji, logiki wypowiedzi lub w obawie przed krytyką, której nie będzie potrafił odeprzeć. Narcyz musi być przygotowany na każdą ewentualność, musi odnieść zwycięstwo, w przeciwnym razie nie podejmuje rywalizacji, aktywności, jeśli tylko może zostać nadszarpnięte jego ego, poczucie własnej wartości, wizerunek, jesli mógłby odnieśc porażkę.

W związkach osoby z osobowością narcystyczną są bardzo ujmujący, potrafią zaczarować drugą osobę romantycznymi gestami, opowieściami, przy czym robią to po to, aby mogły podziwiać same siebie oraz by inni mogli podziwiać ich gesty. Rzadko narcyz robi coś dla kogoś, z altruistycznych, empatycznych pobudek. Partnerzy narcyzów czasami opisują ich niemalże jako psychopatów, bezwględnych, okrutnych, wykorzystujących innych ludzi. Jest w tych opisach część wspólna, gdyż wiele osób z psychopatycznym zaburzeniem osobowości ma bardzo silną komponentę narcystyczną.

W relacjach z innymi narcyz otacza się osobami, które mogą podnieść jego status. Gardzi takimi, którym się nie powiodło, które mają różnego rodzaju problemy. Jeśli zbliżaja się do takich osób, to z powodu pokazania własnej wyjątkowości, dowartościowania siebie. Narcyz oczekuje od innych wyjątkowego traktowania, jeśli tego nie dostaje, często publicznie wykazuje postawę arogancji, dewaluacji, poniżania drugiej osoby.


Leczenie Narcyzmu

Psychoterapia osobowości narcystycznej jest dość trudnym procesem, gdyż narcyz w bardzo silny sposób broni swojego zdania. Jeśli usłyszy coś, co nie jest zgodne z jego przekonaniami lub nie pasuje do osiągnięcia celu, dewaluuje terapeutę, podważa jego kompetencje, doświadczenie, umiejętności, dość szybko zrywa terapię w przeświadczeniu, że terapeuta nie zna się na tym co robi, a on sam (narcyz) nie ma sobie nic do zarzucenia. Utrzymanie narcyza w terapii wymaga od terapeuty bardzo dobrego przygotowania, jak również cierpliwości, wytrzymałości i ogromu zrozumienia i empatii wobec osoby, która przychodzi niszczyć relację, jak również wymaga od pacjenta chęci uświadomienia sobie własnego wpływu na sytuacje (co jest bardzo trudne). Terapia narcyza to długi proces, w którym najważniejsze jest osłabienie objawów oraz nauczenie pacjenta empatii poprzez pokazanie mu, że będąc wrażliwym na innych nie straci swojej atrakcyjności, pozycji zawodowo-społecznej, lecz uzyska satysfakcję w związku, w relacjach z innymi polegającą na szczerej wymianie emocjonalnej.

 

Opinie o tym artykule
 • Mia napisał: Dodane 13.07.2016
  WITAM. MAM TYLKO JEDNO PYTANIE, NA KTORE NIGDZIE NIE ZNALAZLAM ODPOWIEDZI: JAKIE SA SKUTKI NARCYZMU - DLA NARCYZA ??
 • Barbara Michno-Wiecheć napisał: Dodane 14.07.2016
  Narcyzowi najczęściej jego narcyzm nie przeszkadza, ponieważ czuje się dobrze sam ze sobą. Bywa, że zaczyna zauważać zmiany wówczas, gdy się okazuje, że nie ma przy nim innych ludzi, w których może się przeglądać jak w lustrze. Czar takiej osoby pryska i inni odsuwają się od niej z powodu wykorzystywania, używania. Jednak najczęściej te sygnały pochodzą z zewnątrz, narcyz nie potrafi powiązać sytuacji z własnym wpływem, oczekuje, że ktoś się dostosuje do jego wymagań, a jeśli tak się nie dzieje, to po prostu zmienia osoby. Problem narcyzmu to problem bardzo słabej empatii, odpowiedzialności za swoje zachowanie i za to, co ono wywołuje w innych ludziach.
Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię