Jak Rozpoznać Nerwicę Niedzielną

Zdjęcie
Dodano dnia 16.02.2014

Według Wikipedii, nerwica niedzielna została wprowadzona do terminologii psychiatrycznej przez V.E.Frankla i jest rozumiana jako zaburzenia nerwicowe występujące u osób czerpiących dużą satysfakcję z aktywności i działania. Najczęściej takie zaburzenia występują u osób na wysokich stanowiskach, wykonujących odpowiedzialne zadania, mających szczelnie wypełniony grafik i silną presję do osiągania jak najlepszych efektów. Ten rodzaj nerwicy występuje w momencie, gdy osoba podczas dni wolnych od pracy zaczyna doświadczać stanów lękowych lub depresyjnych. Zajął się tym Frankl, twórca noologoterapii, czyli nurtu terapii egzystencjalnej opartej na poszukiwaniu sensu życia. Jeśli jednak mamy do czynienia z zaburzeniami nerwicowymi, warto się im przyjrzeć z głębszej perspektywy.

Mechanizm nerwicy niedzielnej, podobnie jak potocznie rozumianej depresji, jest zapewne każdemu znany. Wraz ze zbliżającym się weekendem czy okresem świąteczno-wakacyjnym można u takiej osoby zauważyć narastające rozdrażnienie, zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierną senność), silną koncentrację na wykonywanie zadań. Gdy już nadejdą wolne dni, mogą się wzmagać zachowania obsesyjne (wielokrotne sprawdzanie telefonu, poczty internetowej, ciągłe powracanie w rozmowach do tematyki zawodowej), natrętne myśli dotyczące pracy, obniżony nastrój spowodowany świadomością niewykonanych czy niedokończonych zadań.

Towarzyszyć im mogą także objawy natury wegetatywnej, takie jak bóle głowy, brzucha, biegunka, wymioty oraz ogólne zmęczenie i obniżenie aktywności, w tym aktywności seksualnej. Brak obowiązków, codziennego rytmu dnia i towarzyszącej im presji oraz silne poczucie braku bycia potrzebnym może doprowadzić do poważnych konsekwencji także w postaci uzależnień (np. tzw. picie weekendowe lub niedzielne, hazard), myśli czy tendencji samobójczych. Osobom na co dzień żyjącym na gigancie trudno nagle przestawić się na zwykły, może nawet nudny dzień, gdy nikt niczego od nich nie wymaga, nie rozlicza z efektywności i gdy same decydują, jak spędzą czas. Świetnie zorganizowani w pracy, stają się małymi, nieporadnymi i zagubionymi dziećmi w dniach wolnych od pracy.

Jak Rozpoznać Nerwicę Niedzielną


Czasem bywa to dość trudne, gdyż w dzisiejszych czasach normą staje się praca w weekendy, w niedziele czy święta. Coraz rzadziej dziwimy się, gdy przy świątecznym stole ktoś nagle wstaje odebrać kolejny pilny telefon z pracy czy histerycznie biega po okolicy szukając internetowego zasięgu. Jednak jakkolwiek je nazwać, zaburzenia nerwicowe mają wspólne podłoże, którym jest lęk. Uświadomienie sobie tej ważnej kwestii staje się pierwszym krokiem do tego, by zwolnić, zastanowić się nad tym, co jest w życiu ważne, czyje oczekiwania spełniamy, dlaczego i z jakich swoich pragnień rezygnujemy oraz czy tylko będąc najlepszym pracownikiem możemy pozytywnie o sobie pomyśleć i podnieść swoją wartość w oczach innych ludzi.

..........................................................................................................................................................................

Jeśli na podstawie wyżej opisanych objawów rozpoznajesz u siebie cechy nerwicy niedzielnej, nie potrafisz wypoczywać, odczuwasz lęk gdy zbliża się czas wolny od pracy, nie umeisz korzystać z urlopu, doświadczasz w tym czasie objawów psychosomatycznych - umów się na konsultację, postaram się jak najlepiej pomóc Ci uporządkować to, co na tym etapie zawiłe i trudne.

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię