Lęk przed Zdradą - Objawy, Skutki, Terapia

Zdjęcie
Dodano dnia 08.01.2019

W każdej relacji, po obu stronach, co najmniej raz w trakcie trwania związku pojawiła się myśl, obawa dotycząca zdrady. Kiedy okoliczności związku są sprzyjające, taka myśl się pojawia, naturalnie przemija i nie zagraża relacji. Bywają jednak sytuacje, w których "zwykła" myśl przekształca się w lęk lub w obsesję. Na czym polega różnica i jak można pomóc?

Myśli lub obawy dotyczące zdrady mogą pojawiać się w każdej relacji i (paradoksalnie) mogą one być jednym z aspektów wyzwalających staranie się o względy partnera. Mówiąc o pozytywnych przejawach takich myśli, mówimy o tak zwanej zdrowej rywalizacji lub zdrowej zazdrości. Polegają one na tym, że obserwując innych ludzi i zauważając, że mają oni coś, co mogłoby być atrakcyjne dla naszego partnera i dla nas, sami staramy się to osiągnąć. Na przykład, jeśli partner jest zainteresowany osobami z określonymi zainteresowaniami i jeśli nas samych również to ciekawi, to zaczynamy zagłębiać się w ten temat, zarówno dla siebie, jak i dla partnera. W ten sposób sami stajemy się bardziej zorientowani w danym obszarze, jak również bardziej atrakcyjni dla partnera - wtedy mówimy o zdrowej rywalizacji czy zdrowej zazdrości. Takie zachowanie pozwala nam na przekonanie, że partner w związku może realizować swoje zainteresowania, miło spędzać, czas, dzielić się z nami nowinkami, dzięki czemu nie musi szukać tego zainteresowania na zewnątrz, a co za tym idzie, nie ma powodu do tego, aby szukać romansu.

Lęk przed zdradą polega na tym, że dana osoba zatopiona jest w świecie fantazji dotyczących hipotetycznej zdrady, przy czym nie ma ku temu realnego powodu. Doświadczanie tego rodzaju lęku bywa bardzo uciążliwe i może wpływać na wiele innych obszarów życia. Lęk ten związany jest z:

 • niepewnością, brakiem poczucia własnej wartości,
 • brakiem poczucia bezpieczeństwa w związku,
 • brakiem jasności dotyczącej relacji (czy jest to luźny związek, romans, czy relacja zmierza do określonego celu).


Lęk przed Zdradą Objawy

Indywidualne


W relacji z partnerem

 • wycofywanie z kontaktów z innymi ludźmi, 
 • niechęć do wspólnych wyjść, spotkań w gronie znajomych,
 • nadinterpretacja zachowań partnera i innych osób mających z nim kontakt,
 • obrażanie się,
 • drobiazgowość, 
 • wypominanie,
 • doszukiwanie się drugiego dna w każdym zachowaniu partnera.


Skutki Lęku przed Zdradą

 

 • słabnące obustronne zaangażowanie emocjonalne partnerów,
 • brak satysfakcji w związku,
 • powtarzające się kłótnie,
 • zaniżone poczucie własnej wartości,
 • brak poczucia bezpieczeństwa,
 • niechęć do podejmowania wspólnych ważnych decyzji,
 • unikanie kontaków intymnych,


Wmawianie komuś Zdrady - Bezpodstawne czy Uzasadnione

O lęku przed zdradą w pierwotnym znaczeniu mówimy wówczas, gdy w relacji nie dzieje się nic, co mogłby wskazywać na poważniejszy kryzys w związku (chociaż samo pojawienie się silniejsych objawów lęku może wpływać negatywnie na relację z partnerem). Lęk dotyczy sytuacji wyobrażeniowych, hipotetycznych, jest przeżywany wewnątrzpsychicznie i pokazuje, że osoba, którą dotyka, ma trudne doświadczenia związane zbudowaniem i utrzymywaniem relacji, że może nie czuć się bezpiecznie w związku.

Inaczej jest, gdy jedna ze stron ma uzasadnione powodu ku temu, aby obawiać się zdrady lub gdy takie doświadczenie pojawiło się w tej relacji. Jeśli partner daje wyraźne sygnały niezadowolenia z relacji, zaczyna znikać domu, jawnie flirtuje z innymi osobami, pojawiają się kłamstwa, nagła potrzeba pilnowania prywatnych rzeczy, wtedy mogą to być objawy zdrady, czyli mówimy o uzasadnionych obawach, bazujących na adekwatnym odczytywaniu, ocenianiu rzeczywistości.


Obsesja na Punkcie Zdrady


Obsesja na punkcie zdrady czy też wmawianie komuś zdrady ma miejsce wówczas, gdy powyższe objawy występują w natężeniu, które całkowicie paraliżuje funkcjonowanie danej osoby. Mówimy wtedy o chorobliwej zazdrości. Chorobliwa zazdrość może być objawem poważniejszych problemów, np. przejawem osobowości paranoicznej, borderline, skutkiem nadużywania substancji psychoaktywnych czy też efektem objawów psychotycznych.


Lęk przed Zdradą Psychoterapia


Pomoc osobie doświadczającej lęku przed zdradą to przede wszystkim praca nad poczuciem bezpieczeństwa w związku. Jest to dość trudny i długotrwały proces, ponieważ wiąże się z zaufaniem (o które w tej sytuacji bardzo trudno), względnym spokojem dotyczącym relacji, uświadomieniem sobie możliwych motywów działania partnera (w dostatecznie dobrym związku partnerzy nie zakłądają tego, że wiążą się ze sobą dając sobie jednocześnie przyzwolenie na zdradę) i swoich własnych. Bardzo bolesne w terapii może być dostrzeżenie skutków lęku, czyli tego, że im bardziej pacjent przeżywa lęk i daje się mu ponieść, tym bardziej negatywnie może to wpływać na związek, a tym samym doprowadzić faktycznie do zdrady lub do rozstania. Przepracowanie w terapii  takich wątków wymaga czasu, cierpliwości i zaufania do terapeuty, co również może być trudne, ponieważ w pewnym momencie terapeuta może być przez pacjenta przeżywany jako osoba sprzyjająca partnerowi, a nie pacjentowi.

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię