Lęk przed byciem ocenianym może wywoływać wiele trudności w życiu pacjenta. Lęk przed oceną związany jest z objawami, które są uporczywe, nieoczywiste, podobne do objawów pojawiających się w innych lękowych sytuacjach. W takich sytuacjach może być bardzo trudno ocenić jednoznacznie, czego lęk może dotyczyć, część objawów może być świadoma, część zupełnie nieświadoma, irracjonalna. Czasami bywają sytuacje, w których pacjent deklaruje chęć podjęcia konfrontacji, decyduje się na udział w trudnej sytuacji, a jednocześnie jest to dla niego na tyle trudne, że ostatecznie pojawiają się tendencje ucieczkowe w różnej postaci.
Somatyczne
Poznawcze
Emocjonalne
Behawioralne
Główną konsekwencją lęku przed oceną jest ogólne wycofywanie się z relacji lub dążenie do zerwania relacji. Przez to pacjent może dodatkowo czuć się nierozumiany, osamotniony, odrzucony.
Psychoterapia osób z lękiem przed oceną jest dośc trudna, ponieważ nie wiadomo, jakie słowa pacjent może przeżyć jako zagrożenie i ostatecznie w nagły sposób zerwać relację terapeutyczną. Taka terapia przypomina kroczenie po polu minowym, nigdy nie wiadomo, w którym miejscu można natknąć się na wybuch, który może wszystko zniszczyć. Bywają sytuacje, że pomimo wyjaśnień i omawiania w terapii danych kwestii, deklaracji rozumienia intencji, pacjent nie jest w stanie dopuścić do siebie faktu, że mówienie o trudnych sprawach nie ma na celu krytykowania, wytykania błędów, ale zawiera próbę zrozumienia funkcjonowania pacjenta.
Czasami lęk i to, co za nim idzie jest tak silny, że pacjent nie może utrzymać się w terapii. Pomimo, iż lęki ściśle wiążą się z zaburzeniami nerwicowymi, lęk przed oceną ze strony innych ludzi bywa częstym objawem różnych zaburzeń (np. może występować w osobowości paranoicznej, niedojrzałej, unikającej, borderline czy narcystycznej). W takich sytuacjach trudno omawiać tylko jeden czynnik (lęk), koniecznie trzeba brać pod uwagę inne ważne aspekty.