Rozwód na Emigracji Psychoterapia

Zdjęcie
Dodano dnia 15.10.2018

Rozstanie z partnerem jest bardzo trudnym doświadczeniem. Bez względu na to, jakie towarzyszą temu okoliczności, w jakim kraju ma on miejsce, po jakim czasie związku, zerwanie relacji, dla obu stron, wiąże się z wysokimi kosztami, głównie emocjonalnymi. Pracując z pacjentami online, często są to osoby, które albo wyjechały za granicę razem z polskim partnerem, albo wyjechały do partnera. W takich okolicznościach, zwłaszcza jeśli trudno było podjąć pracę na emigracji zgodną z wykształceniem, doświadczeniem zawodowym, kwalifikacjami, biegłością w posługiwaniu się tamtejszym językiem, myśl o rozstaniu bywa całkowicie niedopuszczalna. Można to z jednej strony obrać jako dobrą monetę, ponieważ niejako zewnętrzne okoliczności powodują, że dana osoba musi się dłużej zastanowić nad tym, czy naprawdę chce się rozstać, z jakiego powodu i jakie będą tego konsekwencje.

Często jednak mamy do czynienia z sytuacjami, w których dochodzi do wielu nadużyć, do stosowania przez partnera przem i to, co na początku wydawało się ujmujące, po dość szybkim czasie może okazać się bardzo zgubne. W takich okolicznościach można powiedzieć, że wskazane by było rozstanie, jednak gdy ktoś wejdzie w sytuację z wieloma silnymi zależnościami (brak pracy, wspólne dziecko, brak środków do życia, wspólne sprawy zawodowe, kredyty), wtedy o wiele trudniej jest uwolnić się ze swojej roli, nie mówiąc już o próbie zrozumienia, z jakiego powodu właśnie taka relacja daną osobę oczarowała.


Emigracja i Rozstanie z Partnerem - Skutki

Każde rozstanie łączy się z wieloma kolejnymi trudami, którym trzeba sprostać. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości bywa bardzo trudne, zwłaszcza gdy osoba nie ma wsparcia lub jest ono mocno ograniczone. Czasami pacjenci mieszkający za granicą przyznają, że gdyby mieszkali w Polsce, rozstanie byłoby o wiele łatwiejsze. Być może są to obawy i wyobrażenia, być może fakty. Nie ulega wąptpliwości, że mieszkając za granicą, z dala od rodziny i przyjaciół, trudno jest o zrozumienie i wsparcie takie, jakiego by się oczekiwało. Nie chodzi w tym miejscu o wyobrażenia dotyczące idealnej wizji, jednak trzeba brać pod uwagę także różnice kulturowe, prawne, które mają miejsce w danym kraju. Ułożenie tych spraw może okazać się dość trudne. I o ile czasami za granicą łatwiej jest wziąć rozwód, niż w Polsce, tak dalsze konsekwencje związane z rozstaniem bywają niezwykle kłopotliwe.


Uczucia i problemy związane z rozwodem, jakie zgłaszają pacjenci (nie tylko mieszkający za granicą):

 • zaniżona samoocena - poczucie, że nie jestem wart bliskiej relacji, powracające myśli analizujące przebieg relacji,
 • trudności w zdystansowaniu się do zainstniałej sytuacji - całkowite obwinianie siebie za rozpad związku lub całkowite obwinianie partnera,
 • obniżenie nastroju,
 • wycofywanie się z innych relacji, zwłaszcza z osobami ze wspólnego kręgu znajomych,
 • poczucie klęski, porażki,
 • problemy ekonomiczne - wynikające z konieczności podziału majątku,
 • problemy mieszkaniowe, bytowe - rozstanie zwykle wiąze się z przeprowadzką, czasami nawet do innego miasta, kraju,
 • kłopoty w relacjach z innymi - zawęża się grono znajomych, jedni przyjaciele wspierają, drudzy stoją po stronie partnera i również zrywają relację,
 • popadanie w uzależnienia (od alkoholu, zakupów, hazardu),
 • negatywistyczna wizja przyszłości ("na pewno już nikogo nie znajdę", "nie mam już po co żyć"),
 • problemy dotyczące relacji z dziećmi (podział opieki, alimenty),
 • problemy w ustalaniu wspólnych spraw, częste zachowania odwetowe.


Emigracja a Rozwód - Przyczyny

 • stosowanie przez partnera przemocy (fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej),
 • uzależnienie partnera (od alkoholu, narkotyków, hazadru, seksu, gier komputerowych, internetu),
 • niechęć partnera do podjęcia pracy zarobkowej,
 • nieuporządkowane sprawy z przeszłości - często za pacjenci zagraniczni wiążą się z partnerami z innego kraju, z wyraźną różnicą wielu (10-15-25 lat). Ich partnerzy mają już swoje doświadczenia - byłego współmałżonka, często dorosłe już dzieci, z którymi relacje, sprawy zadowowo-ekonomiczne bywają nieułożone przez wiele lat. Pacjenci, którzy wchodzą w związek (zwłaszcza małżeński) z taką osobą często nie biorą pod uwagę tego, że te zaprzeszłe sprawy partnera będą (cześniej czy później) rzutowały na ich życie, zwłaszcza jeśli z tego związku urodzą się dzieci. Jest to bardzo częsta sytuacja, którą w okolicznościach rozstania bardzo trudno poukładać, zwłaszcza w świetle praw innego kraju,
 • problemy emocjonalne i zaburzenia osobowości partnerów,
 • utrata dziecka (poronienia, aborcje, śmierć dziecka).


Rozwód na Emigracji Psychoterapia

W chwili, gdy pojawia się myśl o rozwodzie, pacjenci najczęściej poszukują pomocy dla pary. Jest to rozwiązanie, które może pomóc partnerom wypracować nowe możliwości i umiejętności komunikacji, dzięki któremu mogą spróbować ułyszeć siebie wzajemnie. Jednak często taka myśl pojawia się wówczas, gdy problemów jest tak wiele, gdy już co najmniej jedna strona jest zdecydowana, by odejść. Praca z parą w tych okolicznościach może pomóc, aby w miarę możliwości, nie prowadzić ze sobą wojny, ale by rozstać się bez większych strat emocjonalnych. Taka pomoc specjalisty może okazać się bardzo cenna.

Pracując z parcjentami zagranicznymi, często mam do czynienia z sytuacjami bardzo skomplikowanymi, gdy w grę wchodzi uzależnienie, przemoc, zaburzenia osobowości, gdzie pomoc dotycząca wypracowania konstruktywnej komunikacji jest zdecydowanie niewystarczająca. Jedna część, to ułożenie formalnych, bytowych spraw, a druga (ta zdecydowanie trudniejsza) to dotarcie do tego, z jakiego powodu pacjent właśnie w ten sposób zdecydował żyć. Ta część pracy terapeutycznej bywa bardziej bolesna, jak i owocna, ponieważ zrozumienie siebie, własnego udziału w powstaniu trudnej sytuacji, pomaga się z niej wydobyć.

Czasami zgłaszają się osoby, które są już jakis czas po trudnym rozstaniu i same dochodzą do wniosku, że widzą swoje błędy, ale nie potrafią ich zrozumieć, połączyć, zmienić swojego postrzegania rzeczywistości czy zachowania. Bywa, że decydują się na rozpoczęcie kolejnej relacji i już na początkowym etapie widzą powtarzające się schematy, co skłania ich do refleksji nad swoim życiem. W tym miejscu dotykamy kolejnej, dość istotnej kwestii, że rozstanie z partnerem to proces, na który pracuje się przez wiele lat, jeszcze zanim pojawią się wyraźne problemy w relacji. Lepiej jest zrozumieć i ułożyć je wcześniej, zanim pozornie niewielkie kłopoty przerodzą się w sytuację bez wyjścia.

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię