Dzień Nieśmiałych

Zdjęcie
Dodano dnia 13.01.2018

14 stycznia obchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych. Dzień ten ma za zadanie przypomnieć nam o tym, że wielu jest w społeczeństwie ludzi, którzy obawiają się otwartości, unikają wypowiadania własnego zdania lub przeżywają lęk przed odrzuceniem. Potocznie mówi się do takich osób: "weź się w garść, otwórz się na innych, próbuj, nie masz nic do stracenia". Jednak pod nieśmiałością często kryją się o wiele poważniejsze problemy, których nie sposób rozwiązać jednym "motywacyjnym" tekstem.

Nieśmiałość można oceniać głównie poprzez jej natężenie. Dzięki temu łatwiej jest sprecyzować, na ile u danej osoby jest ona już problemem. W ten sposób mówimy o nieśmiałości w kategorii:

  • obaw związanych z tym, jak wypadnę na tle grupy, które są (można powiedzieć) normalne, typowe dla każdego człowieka i charakteryzują się tym, że nie wywołują głębszych lęków, nie powodują wycofania z życia publicznego, kontaktów z innymi ludźmi,
  • osobowości narcystycznej - gdy dana osoba nieustannie jest zaabsorbowana tym, jak zostanie odebrana przez innych, ciągle wprowadza wiele udoskonaleń swojego wyglądu, zachowania, kompetencji, czasami stosuje mechanizm wycofywania się z relacji, przy czym ten mechanizm ma za zadanie zwrócenie na siebie uwagi,
  • lęków związanych z relacjami - tu mówimy o różnym natężeniu zaburzeń nerwicowych określanych jako fobia społeczna - od łagodnych lęków, po całkowite wycofanie z relacji, aktywności.

Powyższe rozróżnienie pokazuje, że nieśmiałość wcale nie jest czymś lekkim, co można bagatelizować. Niech dzisiejszy dzień pozwoli na zastanowienie się nad sobą, nad zachowaniem bliskich osób. Być może jest ktoś, kto w Waszym otoczeniu potrzebuje profesjonalnej pomocy.

"Kto troszczy się o to, co ludzie o nim mówią, nigdy nie będzie spokojny."
Lew Tołstoj

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię