U pacjentów zgłaszających się na konsultacje online częstym problemem jest depresja - u nich samych lub u najbliższych osób. Każdy radzi sobie z tym jak potrafi, czyli poprzez sport, spotkania ze znajomymi, korzystanie z tego, co ma do zaoferowania kraj, w którym mieszka. Pojawiają się również destrukcyjne sposoby, takie jak coraz częstsze używanie alkoholu, środków odużających, popadanie w hazard, problemy na tle seksualnym, poważne kryzysy w związku, zdrady czy uzależnienie od pornografii. Utrudniony dostęp do specjalistycznej pomocy nie wpływa korzystnie, ponieważ podjęcie leczenia na miejscu zwykle jest odroczone lub do pierwszej konsultacji u lekarza psychiatry dochodzi w biegu, na przykład podczas przyjazdu do Polski na święta.
Kolejnym problemem jest również podjęcie terapii za granicą, ponieważ nawet jeśli ktoś płynnie mówi w obcym języku, obawia się, że nie będzie odpowiednio rozumiany, że pojawi się kłopot w tym, aby adekwatnie przekazać swoje uczucia, myśli, stany emocjonalne. Oczywistą barierą w tym kontekście jest również różnica kultur - gdy nie ma żadnych głębszych problemów, emigracja wydaje się być bardzo atrakcyjna, jednak gdy tylko pojawiają się kłopoty osobiste, emocjonalne, w związku czy wychowawcze, wtedy te różnice dla pacjentów są bardzo wyraźne.
Następną komplikacją, która jest w tych sytuacjach bardzo wyraźna, jest fakt pracy i samotności. Polacy mieszkający za granicą zwykle przebywają tam ze swoimi partnerami, współmałżonkami i (lub) dziećmi, jednak gdy dzieją się poważniejsze problemy, nieustannie powraca kwestia tego, że nie mają zaufanej grupy wsparcia, ludzi (a raczej rodziny), na których mogą liczyć, na których mogą się oprzeć. Dodatkowo obawiają się, że gdy z powodu choroby, problemów emocjonalnych, przerwią kontrakt zawodowy, wtedy pozostaną z niczym, a przecież najczęściej to właśnie kwestia finansowa bywa decydującym powodem wyjazdu. Wszystko to sprawia, że osoba u której rozpoczynają się zaburzenia afektywne może czuć się jeszcze bardziej osamotniona, pozbawiona nadziei na pomoc, może silną presję aby wytrwać mimo wszystko, co dodatkowo może potęgować pojawiające się objawy (podobnie do mechanizmu błędnego koła objawów nerwicowych).
Depresja ma wiele twarzy. Często bywa trudna do zdiagnozowania, ponieważ może współwystępować z innymi problemami, które mogą dawać wprost przeciwny obraz, zaprzeaczać istnieniu poważniejszych problemów afektywnych. Bez względu jednak na to, z jakim rodzajem depresji mamy do czynienia, typowe objawy to:
Rozmawiając z pacjentami zagranicznymi najczęściej pojawiającymi się typami depresji (u nich czy najbliższych) są:
Pacjenci, którzy zauważają u siebie pierwsze objawy obawiają się tego, że z ich powodu będą musieli od razu powrócić do Polski. Ten lęk często powoduje, że unikają konsultacji z lekarzem psychiatrą lub terapeutą, ponieważ boją się usłyszeć, że powrót jest koniecznym rozwiązaniem. Takie odraczanie sięgnięcia po pomoc jedynie pogłębia objawy i w niektórych sytuacjach może faktycznie spowodować, że przyjazd do Polski lub poddanie się hospitalizacji będzie jedynym rozwiązaniem.
Leczenie depresji na emigracji może być utrudnione ze względu na fakt występowania myśli samobójczych. Ten argument stanowi poważną barierę w pomocy udzielanej online. Wiele osób zgłasza się do specjalisty zdecydowanie za późno, gdy istnieją inne poważne okoliczności, w których pomoc w tej formie jest niemożliwa.
Osoby, które mieszkają za granicą i mają jakiekolwiek wątpliwości związane z występowaniem zaburzeń depresyjnych koniecznie powinny zasięgnąć specjalistycznej konsultacji na miejscu lub postarać się o takie spotkanie przyjeżdżając do Polski. Okres świąteczny może być dobrym czasem aby skorzystać z takiej pomocy. Konsultacja psychiatryczna i (w razie konieczności) ustalenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego jest pierwszym krokiem do tego, by poradzić sobie z depresją. Kolejnym jest psychoterapia. Nie zawsze pacjenci mają taką możliwość przebywając za granicą, nie zawsze jest dostęp do polskiego specjalisty na miejscu. Czasami jedynym wyjściem jest pomoc online, jednak i w tym wypadku bywają sytuacje, gdy ta pomoc nie może być zrealizowana (na przykład gdy objawy depresji są bardzo zaawansowane). Ważne, aby pamiętać, że nie można bagatelizować objawów depresji i im wcześniej udzielona jest odpowiednia pomoc, tym większe szanse na to, aby wyjść z depresji.
..........................................................................................................................................................................
Jeśli na podstawie wyżej opisanych objawów rozpoznajesz u siebie cechy depresji, mieszkasz za granicą, masz wątpliwości dotyczące swojego samopoczucia lub stanu swoich najbliższych - umów się na konsultację, postaram się jak najlepiej pomóc Ci uporządkować to, co na tym etapie zawiłe i trudne.
Mieszkam od kilku lat na emigracji, praca ponizej kwalifikacji doprowadza mnie do szalenstwa. A ciagła gonitwa za kolejnymi kursami i jezykiem sprawila ze chyba sie wypaliłam nie mam siły juz na to bo i tak to nic nie daje. Maz mnie nie rozumie mysli ze moje zmienne nastroje i rozdraznienie wybuchowosc jest spowodowane ze wypalilam sie w zwiazku. Z rodzina nie rozmawiam na ten temat bo nie zrozumieja bo przeciez obczyzna to same wspanialosci. Czuje sie jak w klatce bo do Polski nie mam po co wracac przeciez z niej wyjechalam bo tam było zle. Czy to sa objawy depresji?
Z całą pewnością jest to dla Pani trudna sytuacja, która może wpływać na obniżenie nastroju, jednak w ten sposób na forum nie jest możliwe stawianie diagnozy. Najlepiej zgłosić się w tym celu do terapeuty lub lekarza psychiatry.