Święta bez Rodziny - Rodziców, Męża, na Emigracji

Zdjęcie
Dodano dnia 14.12.2017

Kilka dni temu jedna z rozgłośni radiowych przytoczyła badania mówiące o tym, że rośnie liczba Polaków zdecydowanych na to, aby święta Bożego Narodzenia spędzać z dala od bliskich, rodziny. Wielu z wypowiadających się przyznało, że nie chcą uczestniczyć w tradycjach, z którymi nie czują się wygodnie, że nie chcą tracić czasu i energii na przygotowania do świąt, że chcą ten czas spędzić po swojemu, na własnych zasadach. W tej grupie znajdowały się rodziny, które decydowały się na wyjazdy we własnym gronie (rodzice i dzieci) lub pozostanie w swoich domach. Zastanawiająca jest jednak pozostała kwestia cytowanych badań, w których część respondentów stwierdziła, że nie chce uczestniczyć w rodzinnych spotkaniach ze względu na niewygodne pytania. Te pytania miały być związane z życiem osobistym, najczęściej dotyczyły problemów w obecnym związku lub trudności ze znalezieniem partnera, z pojawieniem się dzieci. Taka wzmianka w mediach pokazuje, z jakimi problemami ludzie borykają się najbardziej w czasie świąt - nieustannie powraca temat niepoukładanych relacji.

Święta bez Rodziny

Każdy, kto ma problem z tym, aby spędzić święta z rodziną, ma ku temu swój ważny powód. Najczęściej pojawiają się wspomniane wyżej kwestie, jak również:

  • nierozwiązane konflikty, niewyjaśnione żale i pretensje w rodzeństwie lub dalszej rodzinie, z którą spotkanie będzie nieuniknione,
  • niechęć do konfrontowania się z trudnymi tematami dotyczącymi pracy, kariery zawodowej,
  • konflikty spadkowe, finansowe,
  • chęć zadbania o swoją własną rodzinę (zwłaszcza gdy mają miejsce toksyczne relacje w rodzinie pochodzenia).


Daleko od Rodziców


Pracując w gabinecie często ten problem pojawia się przy okazji różnych świąt i uroczystości rodzinnych. Wielu ludzi ma bardzo trudne relacje z własnymi rodzicami. Zrywanie kontaktu najczęściej dotyczy rodzin, w których miała miejsce przemoc, był problem uzależnienia od alkoholu, zwykle dzieje się to w silnych emocjach, żalu, wściekłości. Gdy emocje są przykryte poczuciem winy, pojawia się dodatkowy argument w postaci różnych okoliczności utrudniających spotkanie, do którego świadomie się dążyło. Najczęściej wtedy pojawia się problem w pracy, choroba, kłopoty z dojazdem czy inne ważne sprawy, które nie pozwalają się spotkać. Dzieje się to równolegle - z jednej strony na zewnątrz pokazywana jest determinacja i chęć bycia blisko, a z drugiej przeżywanych jest wiele wewnętrznych konfliktów, lęków, ma miejsce nieumiejętność w postawieniu granicy. Specyfika takich dysfunkcyjnych rodzin dodatkowo nie zostawia przestrzeni na to, aby zrozumieć co się dzieje, ponieważ w tych systemach przez wiele lat nie rozmawiało się o ważnych niepokojących sprawach. Na zewnątrz często była prezentowana idealna postawa rodziców i dzieci, a pod spodem kryło się wiele dramatów, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Oczywistym jest, że nie chce się powracać do takiego klimatu. Dorosłe już dzieci z takich rodzin mają poważne problemy z tym, aby zasiąść przy wspólnym stole, gdy zaczynają uświadamiać sobie to, w jaki sposób wyglądało ich życie (dzieciństwo) w tej rodzinie. A gdy już spotkają się z rodziną, często ma miejsce mechanizm zaprzeczenia, rozszczepienia, który scalał tę rodzinę w przeczłości - czyli wszyscy udają, że jest w porządku, chociaż każdy i tak wie i czuje, jak wiele spraw wymaga poukładania.


Boże Narodzenie bez Męża, Partnera


Ta kwestia najczęściej pojawia się w związku bezdzietnym, gdy każde z małżonków bardzo silnie związane jest ze swoją rodziną pochodzenia i nie wyobrażają sobie, aby święta mogli spędzić bez swoich rodziców. Część takich par (zwłaszcza gdy ich rodzice mieszkają daleko od siebie) decyduje się na rozłąkę w święta, czyli każde z nich jedzie do swoich rodziców. Jest to bardzo trudny moment dla związku, ponieważ relacja wystawiona jest na próbę, a gdy małżonkowie decydują się na ten czas osobno, pokazują sobie, że to właśnie rodzina pochodzenia jest dla nich ważniejsza. Takie sytuacje nie mijają bez echa. Nawet jeśli małżonkowie mają na taki stan rzeczy swoją obopólną świadomą zgodę, to ta sytuacja często powraca w momencie kryzysu lub może stać się odroczoną przyczyną kryzysu.


Święta na Emigracji

Problem emigracji można powiązać z nieświadomym wyborem zamieszkania daleko od rodziny pochodzenia, w której miało miejsce wiele niewyjaśnionych konfliktów. Najczęściej na poziomie świadomym głównym (o ile nie jedynym) argumentem są kwestie zarobkowe. Jednak gdy rozmawiam z pacjentami zagranicznymi, pod każdą decyzją o wyjeździe kryją się głębokie (mniej lub bardziej uświadomione) problemy w relacjach z rodzicami. Jeśli na emigracji ktoś ułożył sobie życie, założył swoją rodzinę, święta tam spędzone bywają spokojniejsze, chociaż nie pozbawione tęsknoty za rodziną w Polsce. Czasami święta na emigracji mogą okazać się jedynym rozwiązaniem, aby ochronić się przed toksycznym wpływem rodziny, czasami mogą być ucieczką przed tym, co mogłoby przytrzymać na dłużej w kraju.

Bez względu na to, w jakim towarzystwie spędzamy święta, czas ten jest czasem refleksji nad relacjami, zwłaszcza jeśli są one trudne. Dla jednych ten czas jest podsumowań i decyzji o tym, co można zrobić, aby polepszyć relacje, inni w święta mogą odświadczać różnych trudności, objawów nerwicowych lub depresyjnych, różnego rodzaju konfliktów relacjach, które mogą odsuwać uwagę od tego, co w tym czasie najbardziej bolesne. Boże Narodzenie i końcówka roku sprzyja takim właśnie refleksjom. Może warto w tym czasie zastanowić się nad tym, w jaki sposób poukładać to, co trudne w relacjach, aby nie uciekać od świąt czy innych rodzinnych spotkań.

 

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię