Ciąża na Emigracji - Problemy Emocjonalne, Pomoc, Psychoterapia

Zdjęcie
Dodano dnia 25.07.2017

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo często rozmawiałam z kobietami, które jednocześnie zmagały się z dwiema znaczącymi zmianami w życiu - ciążą i emigracją. Zgłaszały się one w różnych momentach tych zmian, na innym etapie swojego życia, z innymi problemami. Jednak to, co widać było wyraźnie to fakt, że daleki wyjazd w cudowny sposób nie sprawił, że poradziły sobie z trudnymi relacjami, jakie zostawiły w Polsce, przed którymi w jakiś sposób uciekły na drugi koniec Europy czy świata. Czasami pojawiają się lęki związane z zajściem w ciążę, czasami dopada je depresja poporodowa, a czasami doświadczają poważnego kryzysu w związku - czyli zmagają się z tymi samymi problemami, jakie dotykają kobiety tu, na miejscu. Tyle, że często pozostają z tym same, bez łatwego dostępu do wsparcia ze strony bliskich czy specjalistów.

Pomoc na Emigracji


Kobiety w dzisiejszym świecie chcą uchodzić za idealne, chcą pokazać, że świetnie sobie ze wszystkim radzą. Można powiedzieć, że nie ma niczego złego w tym, że coraz bardziej stawiamy na samodzielność, rozwój, przekraczanie swoich granic. Nie mam jednak pewności, czy w dobry sposób te pojęcia są rozumiane, ponieważ właśnie w takich okolicznościach często spotykam się z kobietami, które przeżywają trudne sytuacje w życiu i które mają głębokie przekonanie, że muszą sobie poradzić z tym same.

Gdy są to osoby mieszkające w Polsce, można mówić o tym, że w jakimś stopniu jest im łatwiej, ponieważ na wyciągnięcie ręki mają to, z czego mogą skorzystać - jest to tylko kwestią ich decyzji, woli. Jednak gdy rozmawiam z kobietami mieszkającymi za granicą, sprawy się komplikują, ponieważ bywa tak, że wyjeżdżają do kraju, w którym nie mogą się swobodnie porozumiewać (angielski nie jest podstawowym językiem europejskim), w którym mentalność i różnice kulturowe mogą stanowić znaczące trudności.

Wszystko jest dobrze, dopóki jest dobrze, jednak gdy kobieta zaczyna doświadczać problemów natury emocjonalnej, skandynawska powściągliwość, brytyjskie "weź się w garść", niemiecko-austriacki porządek czy południowa spontaniczność okazują się niewystarczająco pomocne. Nawet przy długim pobycie w innym kraju i świetnej sprawności językowej, gdy dochodzi do konsutacji u specjalisty, często spotykają się z brakiem zrozumienia. Lekarze najczęściej zalecają pomoc polegającą na relaksacji czy racjonalnym poradzeniu sobie z problemami, które na jakiś czas mogą ustąpić, ale później wracają, czasami w najmniej oczekiwanym momencie.


Problemy Emocjonalne 

Kobiety zgłaszające się po pomoc można podziecić 3 grupy:

  • planujące ciążę - które są w związku (najczęściej z obcokrajowcem, z widoczną różnicą wieku), planują ciążę, jednak widzą wiele problemów w relacji i chcą poukładać swoje sprawy przed pojawieniem się dziecka,
  • w ciąży - często w sytuacji, gdy już całkowicie nie dają sobie rady z problemami, gdy rozważają powrót na jakiś czas do Polski, ponieważ doświadczane objawy nerwicowe czy depresyjne są na tyle silne, że realnie obawiają się o zdrowie i życie swoje i dziecka,
  • z małym dzieckiem - najczęściej kilkumiesięcznym lub przedszkolakiem, gdy zaczynają pojawiać się poważne problemy w relacji z mężem, partnerem, których nie było widać wcześniej lub gdy dopada je depresja poporodowa lub objawy lękowe.

Najtrudniej jest kobietom z drugiej grupy, ponieważ ich stan emocjonalny wpływa na dziecko, czego są świadome i co dodatkowo jeszcze bardziej je stresuje. Brak wsparcia ze strony męża, trudne relacje z najbliższą rodziną, brak bliskich osób na miejscu sprawiają, że kobieta nie tylko coraz bardziej czuje się samotna, ale powoduje przede wszystkim nasilanie się objawów.

Kobiety przed ciążą i po urodzeniu dziecka zmagają się często z innymi problemami - dotyczącymi relacji. Kłopoty wynikają z jednej strony silnej presji na pojawienie się dziecka (przed ciążą) i poważnych wątpliwości dotyczących tego, czy są z odpowienimi mężczyznami (po urodzeniu dziecka). Niektóre z nich mają doświadczenie trudnych relacji z własnymi matkami, co wywołuje w nich obawy, czy same zdołają sprostać roli matki.

Kobiety na emigracji z jednej strony cieszą się, że ciąża za granicą nie jest traktowana jako choroba, że nie oznacza wykluczenia z życia zawodowego (chociaż przecież tak samo jest i w Polsce, teoretycznie granice państw nie powinny mieć tu większego znaczenia). Inne są możliwości przeprowadzenia porodu, nieco inna opieka i pomoc okołoporodowa. Jednak wiele kobiet również skarży się na brak dostępu (nie tylko w ciąży) do specjalistycznych badań (chociażby USG w ciąży) jeśli stan nie zagraża życiu pacjentki czy dziecka. Takie różnice dla osób wychowanych w Polsce mogą mieć duże znaczenie.

Podobnie znaczenie ma wsparcie bliskich. Kobiety (zwłaszcza gdy mają za męża obcokrajowca) ciążę przeżywają jako dośc trudny czas, ponieważ zmagają się nie tylko ze swoją konfliktowością dotyczącą zmiany roli społecznej, własnych doświadczeń z dzieciństwa, ale także muszą zrozumieć inne korzenie i mentalność swojego męża/partnera. W ciąży kobieta chce być zrozumiana i zaopiekowana bez większych wyjaśnień i tłumaczeń, jednak gdy w grę wchodzą dodatkowo różnice w kwestii kulturowej, może być jej naprawdę trudno poradzić sobie w nowych okolicznościach.

Ciąża na Emigracji Psychoterapia

Idealnym rozwiązaniem problemów w ciąży jest ich zapobieganie, czyli zaopiekowanie się swoimi emocjami, relacjami w momencie, gdy dziecko pojawia się w rozmowach, planach. Jednak nie zawsze jest na to gotowość. Często bywa tak, że dopiero ciąża odsłania wiele nieprzepracowanych wątków, że dopiero objawy nerwicowe lub depresyjne świadczą o tym, że kobieta zmaga się z czymś trudnym, czego nie potrafi sprecyzować.

Praca terapeutyczna w ciąży jest ograniczona z oczywistych względów, jak również skoncentrowana na innych problemach. Z jednej strony wiadomo, że terapia będzie musiała zostać przerwana, a z drugiej - jeśli kobieta doświadcza trudnych emocji, nie można jej z tym zostawić samej, potrzebna jest pomoc specjalisty. Jednak nawet biorąc pod uwagę różne okoliczności utrudniające prowadzenie terapii (dostępność do terapeuty, bariera językowa, ograniczenie w czasie), to warto pozwolić sobie pomóc i spróbować poukładać trudne emocje, na tyle, na ile jest to w danym momencie możliwe.
..................................................................................................................................................................
Jeśli mieszkasz za granicą i jesteś w ciąży - doświadczasz niepokojących Cię objawów lękowych lub depresyjnych, masz problemy w związku, coraz trudniej jest Ci porozumieć się z partnerem, czujesz się nierozumiana, jeśli nie potrafisz się porozumieć ze swoją ciężarną żoną - umów się na konsultację online, postaram się jak najlepiej pomóc Ci uporządkować to, co na tym etapie zawiłe i trudne.

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię