Szybka Zmiana w Psychoterapii

Zdjęcie
Dodano dnia 04.07.2017

Każdy Pacjent w trakcie terapii zastanawia się, jak szybko nastąpią zmiany, kiedy najwcześniej pojawią się wyraźne i oczekiwane efekty. Zawsze wtedy odpowiadam, że terapia to nie są wyścigi, że w tej formie pracy nad sobą każdy ma swoje tempo i to indywidualne tempo jest właściwe dla każdego. Porównywanie się w tym względzie z innymi często bywa krzywdzące, ponieważ nigdy nie wiemy tak naprawdę z czym zmaga się drugi człowiek, z jakiego miejsca startuje i dokąd chce dojść w swoich zmianach. Niektórzy rezygnują, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek zadowalające efekty, ponieważ one na ten moment im wystarczają. Dla innych drobne zmiany wywołują poczucie skuteczności i apetyt na więcej. Jeszcze inni są bardzo niecierpliwi, i gdy nie widać żadnej (według nich) poprawy w określonym czasie, poddają się, rezygnują z terapii z poczuciem rozczarowania, frustracji, żalu, pretensji.

Szybka Zmiana w Psychoterapii


Jednak bardzo ważną kwestią w terapii nie jest to, jak szybko pojawiają się zmiany, ale to, czy idą one w dobrym kierunku, nawet jeśli ma to miejsce powoli. W obecnych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wszystko ma być instant i szybko. Im ściślej i szybciej, tym lepiej - tylko dla kogo lepiej? Aby uzyskać trwałą zmianę, potrzeba sporo czasu, ponieważ wymaga to przepracowania, czyli szczegółowego omówienia, wielu obszarów życia, przyjrzenia się im z wielu perspektyw. Nie jest możliwe, aby zrobić to szybko, ponieważ w narzuconym pośpiechu można zgubić wiele ważnych aspektów, które mogą całkowicie zmienić perspektywę myślenia. Poza tym pacjenci często w terapii mówią o tym, że do momentu rozpoczęcia pracy nad sobą działali dość szybko, a z czasem skuteczność w radzeniu sobie pod presją stała się ich cennym atutem. Tyle, że gdy nadeszła chwila na refleksję, zobaczyli również, jak wiele nie tylko zgubili, ale również ile zdołali zepsuć, nie tylko w swoim życiu.

Szybka zmiana w terapii może mieć wiele przyczyn, jak również z wielu powodów może być bardzo ulotna. Podejmując terapię warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekuję: czy chodzi o natychamistowe spektakularne fajerwerki, które szybko się pojawiają i szybko znikają, czy o to, aby stać się stabilnym, pewnym siebie człowiekiem, rozumiejącym to, co dzieje się we własnych emocjach, potrafiącym odpowiednio zatroszczyć się o siebie i innych - tyle, że takie kompetencje pojawią się stopniowo i powoli, aż z czasem staną się naturalną umiejętnością.


Szybka Zmiana w Psychoterapii

..........................................................................................................................................................................
Stań się częścią tego bloga. Zapraszam Cię do dyskusji - zaloguj się i zostaw swój komentarz. Jeśli uważasz ten wpis jako wartościowy - polub go i udostępnij. Chcesz, bym poruszyła frapujący Cię temat lub odnajdujesz się w opisanej sytuacji i potrzebujesz pomocy - skontaktuj się ze mną.

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię