Kiedy do Psychologa a kiedy do Psychiatry

Zdjęcie
Dodano dnia 31.05.2017

Pacjenci szukający pomocy, to najczęściej osoby, które doświadczają objawów nerwicowych, depresyjnych, problemów dotyczących relacji małżeńskiej, z dziećmi, innymi osobami, przeżywające różne stresy sytuacyjne (PTSD). W momencie, gdy pojawia się wiele emocji, objawów somtycznych, okoliczności są zawiłe, gdy bliscy nie potrafią lub nie mogą pomóc, wtedy wiadomo, że trzeba poszukać wsparcia specjalisty. I w tym momencie u wielu osób pojawia się kolejny problem, ponieważ nie zawsze wiedzą, do kogo powinni się udać, jak i którego specjalistę mają wybrać, czy dna osoba naprawdę jest w stanie im pomóc.


Psycholog

Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie psychologiczne studia magisterskie. Te kwalifikacje pozwalają na przeprowadzanie konsultacji, porad psychologicznych, psychoedukacji, badań psychologicznych z zakresu sprawności intelektualnej, osobowości, zaburzeń organicznych. Studia psychologiczne nie przygotowują do prowadzenia psychoterapii.


Psychoterapeuta

Psychoterapeutą jest osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie z zakresu nauk społecznych, humanistycznych lub medycznych (psychologia, pedagogika, socjologia, teologia, nauki o rodzinie, lekarz psychiatra) oraz ma ukończoną szkołę psychoterapii (główne nurty to: psychoanalityczny, psychodynamiczny, systemowy, humanistyczny, Gestalt, behawioralno-poznawczy lub innym). Psychoterapeuta posiada przygotowanie do prowadzenia konsultacji, poradnictwa psychologicznego, psychoterapii (czyli leczenia zaburzeń nerwicowych, depresyjnych, zaburzen osobowości, pomocy w zakresie problemów w związku, itd.). Jeśli psychoterapeutą jest psycholog, może również przeprowadzać wyżej wymienione badania psychologiczne.


Psychiatra

Psychiatrą jest absolwent studiów medycznych (czyli lekarz), który dodatkowo ma ukończoną specjalizację z zakresu psychiatrii. Psychiatra konsultuje i leczy osoby poprzez farmakoterapię. Niektórzy psychiatrzy mają również ukończoną szkołę psychoterapii, co uprawnia ich do prowadzenia tej formy pomocy.


Kiedy do Psychologa a kiedy do Psychiatry

Nie ma znaczenia, jaką pacjent wybierze kolejność. Psychologowie, psychiatrzy znają swoje kompetencje i na pierwszym spotkaniu oceniają, czy i w jaki sposób mogą pomóc danej osobie. Jeśli pacjent trafia do psychologa z objawami nerwicy lub depresji, wtedy psycholog powinien pokierować taką osobę zarówno do lekarza psychiatry, jak i do terapeuty. Jeśli pacjent trafia najpierw do lekarza, ten (poza przepisaniem leków) powinien również pokierować go na terapię. W tym miejscu zatrzymujemy się właśnie przy zakresie kompetencji i pomocy konkretnych specjalistów.

Samo leczenie farmakologiczne nie wystarcza, aby uporać się z objawami. Leki mogą pomóc w ich złagodzeniu, ale nie sięgają do ich źródła - gdy problem tkwi w relacjach, w trudnych doświadczeniach z dzieciństwa, leki nie są w stanie temu zaradzić. Podobnie jest w drugą stronę - terapeuta widząc stan pacjenta musi pamiętać o tym, że istnieje możliwość i czasami konieczność wsparcia farmakologicznego.

Reasumując - pomoc psychologa, terapeuty czy psychiatry nie jest wyłącznym sposobem leczenia, te drogi się uzupełniają, a kolejność woboru specjalisty nie ma większego znaczenia. Problem pojawia się wówczas, gdy pacjent nie dopuszcza do siebie możliwości skorzystania ze wsparcia drugiego specjalisty (gdy zdecydowanie odmawia konsultacji u psychiatry lub psychoterapeuty) - w takiej sytuacji leczenie może być bardzo trudne lub czasami niemożliwe.

 

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię