Nerwicowe Błędne Koło - Przyczyny, Leczenie, Psychoterapia

Zdjęcie
Dodano dnia 28.03.2017

Mówiąc o nerwicy, najczęściej mamy na myśli osobę, która jest rozdrażniona, wybuchowa, ma problem z panowaniem nad emocjami. Potoczne określenie osoby znerwicowanej jest związane właśnie z kłopotami z sferze kontroli emocji. Nerwica utożsamiana jest również z ogólnym pojęciem stresu, przez co bywa bagatelizowana, ponieważ stres jest normalną częścią codzienności. Tymczasem nerwica, a ściślej mówiąc - zaburzenia nerwicowe, dotyczą szerokiego spektrum zaburzeń, których podstawą jest lęk. Ten lęk czasami bywa uświadomiony (gdy wiemy, czego się boimy) i nieuświadomiony (gdy doświadczamy nie tylko zaburzeń emocjonalnych, ale również związanych z ciałem, czyli somatycznych). W sytuacji uświadomionego lęku mamy jeszcze złudne poczucie kontroli własnego zachowania, jednak gdy w grę wchodzi nieuświadomiony lęk, zrozumienie tego, co właśnie ma miejsce, wcale nie jest takie proste.

Nerwicowe Błędne Koło - Mechanizm Błędnego Koła


Mechanizm błędnego koła dotyczy w dużej mierze lęku, którego nie potrafimy określić. Gdy po raz pierwszy występują objawy, najczęściej bywa tak, że pojawiają się określone zaburzenia natury somatycznej (bóle lub zawroty głowy, uczucie duszności, kołatanie serca, bóle żołądka, wymioty, drżenia), które przybierając na sile wywołują uczucie lęku. Lęk w takiej sytuacji (zwłaszcza gdy chodzi o bóle w klatce piersiowej i uczucie duszności) sprawia, że pacjent realnie boi się o własne życie, ma wrażenie, że właśnie doznaje zawału serca lub się udusi. Podobnie (chociaż z mniejszym dodatkowym nagłym lękiem o własne życie) jest w sytuacji, gdy Pacjent doświadcza pozostałych objawów somatycznych, chociaż wtedy lęk o życie dotyczy występowania ciężkiej choroby (np. uporczywe bóle głowy są interpretowane jako początki choroby nowotworowej).

Błędne koło nerwicy ma miejsce wówczas, gdy pojawiający się lęk wywołuje objawy somatyczne, które potęgują uczucie lęku. Trudno już w pewnym momencie określić, co pojawia się pierwsze - lęk czy objawy somatyczne. Efekt najczęściej jest taki, że Pacjenci doświadczający tych objawów w pierwszej kolejności są częstymi gośćmi na SOR, później wykonują szereg koniecznych specjalistycznych badań (w celu ustalenia przyczyny objawów). Na końcu, z obszerną dokumentacją trafiają do lekarza psychiatry lub terapeuty, ponieważ gdy okazuje się, że nie ma żadnego medycznego uzasadnienia pojawiających się objawów, czyli problem leży w emocjach.


Przyczyny

Zaburzenia nerwicowe związane są z przeżywaniem silnego konfliktu wewnętrznego, który może dotyczyć wielu życiowych sytuacji, np. takich jak oczekiwana zmiana (ślub, ciąża, przeprowadzka, zmiana pracy, awans, emigracja) lub nagłe czy nieoczekiwane okoliczności (choroba, trauma, zdrada, rozwód). W momencie doświadczania objawów ma miejsce sytuacja, w której problemy somatyczne odwracają uwagę od tego, co trudnego dzieje się w emocjach, relacjach z innymi - gdy pojawiają się silne bóle czy lęki, trudno wtedy skoncentrować się na rozwiązywaniu życiowych problemów, analizowaniu sytuacji, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba zająć się usunięciem tych konkretnych dolegliwości. W tym rozumieniu, przyczyną pojawienia się objawów nerwicowych i specyfiki ich występowania jest konflikt, którym trudno się zająć, który niesie ze sobą o wiele większe koszty niż pojawiające się objawy.

Leczenie - Psychoterapia

Głównym sposobem leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia połączona (w zależności od konieczności) z leczeniem farmakologicznym. Poprzez terapię pacjent nabiera większego zrozumienia dotyczącego objawów, ich połączenia ze sferą emocjonalną, relacjami z bliskimi oraz innymi życiowymi okolicznościami. Objawy nie znikają nagle po rozpoczęciu terapii, bywa czasami, że mogą się nasilić wraz z rozpoczęciem terapii lub w monecie, gdy rozmowy dotykają bolesnych obszarów. Z czasem jednak, gdy Pacjent zaczyna korzystać z terapii, objawy się wyciszają, a odpowiednie ich zrozumienie prowadzi do satysfakcji płynącej z poukładania ważnych życiowych spraw.

 

Opinie o tym artykule
 • Ossa napisał: Dodane 21.09.2017
  Od 6 lat leczę nerwicę lekową. Uzależniłam się od benzodiazepinów , od 1,5 roku jestem "czysta". Podjęłam terapię. Ale jestem załamana. Bo nie widzę przyszłości z tą chorobą. Z tymi lękami, napadami, które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Ostatnio lęki tak się nasiliły, że musiałam kilka dni brać Afobam (lekarz zalecił). Czy to się kiedyś skończy? Jestem załamana.
 • Barbara Michno-Wiecheć napisał: Dodane 05.11.2017
  Najważniejsze, że podjęła Pani terapię.Z czasem, gdy przepracuje Pani najtrudniejsze swoje problemy, zacznie Pani widzieć swoje życie innymi oczami i lepiej będzie sobie Pani radziła. Życzę powodzenia i cierpliwości!
 • Białka napisał: Dodane 11.11.2017
  Podejrzewam, że i ja mam taki problem. Szukam przyczyny różnych objawów. I ta ciągła obawa, że jestem na coś chora. Wpędzam się w jakąś chorą sytuację. Jak nie ból stawów to koła tanie serca, uczucie palenia. I szukanie na siłę czegoś co nie istnieje. Najgorsze jest w tym wszystkim to że ta ciągła panika źle wpływa na mój organizm. Ciągłe myśli i lęk przed chorobą coraz bardziej mnie osłabiają. Nie potrafię się zrelaksować znaleźć odskoczni, wylądować tych złych myśli. A czuję że mi to potrzebne. Ciężka choroba.
 • Saba1988 napisał: Dodane 16.01.2018
  Witam, mam spory problem który utrudnia mi codzienne funkcjonowanie w pracy ponieważ objawy jedynie pojawiają mi się kiedy spotkam się z klientami lub sama przebywam w dużych skupiskach ludzi np galerie handlowe lub kościół. pracuje w korporacji jako przedstawiciel medyczny podczas rozmów z klientami nagle tracę kontrole nad ciałem, wydaje mi się ze się zakrztusze, kręci mi się z głowie, serce zaczyna kolatac a po zakończonej rozmowie wszystkie objawy mijają. nie mogę iść sama do kościoła bo po chwili Koedy stoję zaczyna kręcić mi się w głowie i boje się ze zemdleje. Nie mam tych objawów będąc z bliskimi lub poprostu sama w domu, biorę xanax ale on już nie pomaga, może to guz mózgu ? Proszę o pomoc i poradę
 • Barbara Michno-Wiecheć napisał: Dodane 24.01.2018
  Jeśli pojawiają się objawy somatyczne lub/i lękowe, przyjmuje Pani leki, które (w Pani ocenie) nie działają, to myślę, że jest to odpowiedni moment, aby sięgnąć po pomoc psychoterapeutyczną. Być może w jakiś sposób przynosi ulgę fakt, że objawy mijają po zakończeniu trudnej sytuacji (wspomnianej rozmowy), ale domyślam się, że to akurat jest kwestia doraźna i zapewne nie zawsze działa. Terapia ma na celu dotarcie do źródła objawów, jest sposobem na głębsze zrozumienie tego, co dzieje się w emocjach, pomaga poukładać to, co wydaje się zbyt trudne do scalenia.
Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię