Kryzys w Związku Jak go Pokonać, Przetrwać, Zażegnać

Zdjęcie
Dodano dnia 02.02.2017

Kryzys w związku wcześniej czy później dotknie każdej pary. Liczne badania starają się uchwycić ten moment, kiedy dochodzi do pierwszego kryzysu. Rozpiętość jest dość spora, ponieważ okazuje się, że pierwsze poważne kłopoty w relacji pojawiają się między 3 a 7 rokiem trwania związku. Co zatem sprawia, że pojawia się kryzys, czego może on dotyczyć i, najważniejsze, jak go pokonać?


Dlaczego Pojawia się Kryzys

Kryzys w związku najczęściej zaczyna się równocześnie z pojawieniem się określonej zmiany. I w tym miejscu zwykle automatycznie ludzie mają na myśli fakt, że kryzys dotyczy zewnętrznej zmiany, jednak nie do końca tak musi być. Ze zmianą okoliczności bowiem idzie w parze zmiana w świecie emocjonalnym, ponieważ sfrustrowane zostają nasze oczekiwania, wyobrażenia sytuacji, przeżywanie nowych zdarzeń.

Pozytywnie czy Negatywnie

Kryzys towarzyszy każdej zmianie, bez względu na to, jakie znaczenie jej nadamy, czy jest ona pozytywna, czy negatywna. Zmiana natomiast wymaga naszego przestrojenia się, elastyczności i dopasowania do zaistniałych okoliczności. Najczęściej jednak kryzys kojarzymy z trudnym wydarzeniem, które zwykle niesie ze sobą wiele kłopotów. I faktycznie, pary zgłaszające się po pomoc w sytuacji kryzysowej najczęściej borykają się z problemem zdrady, stratą, traumatycznym wydarzeniem. Takie momenty są najbardziej widoczne, ponieważ pojawiają się towarzyszące im dodatkowe trudne okoliczności. Rzadko partnerzy zdają sobie sprawę z tego, że kryzys w związku może zaistnieć w sytuacji dobrobytu, korzystnego stanu dla obu stron, takiego jak na przykład formalizacja związku, pojawienie się dziecka, awans, przeprowadzka do nowego (swojego) mieszkania, poprawa sytuacji materialnej czy też uporanie się jednego z partnerów z poważnym osobistym problemem (np. wyleczenie nerwicy, depresji, wyjście z uzależnienia).


Kryzys w Związku Jak go Pokonać

Ludzie w różny sposób reagują na trudne sytuacje. Jedni zamykają się w sobie i starają się sami zrozumieć problem i sobie z nim poradzić, inni mają silną potrzebę podzielenia się kłopotami z drugą osobą. Poradzenie sobie z kryzysem w dużej mierze zależy od indywidualnych cech osobowości, jak również od konkretnej sytuacji. Podstawą rozwiązania kryzysu jest szczera rozmowa z partnerem. I w tym miejscu zaczynają się kolejne problemy, ponieważ mężczyźni nie do końca wiedzą, jak rozmawiać z żoną w kryzysie, a kobiety mają problem z tym, jak rozmawiać z mężczyzną o uczuciach. Rozmowy partnerów często kończą się wyrzucaniem sobie najdrobniejszych szczegółów związanymi z zaległymi sprawami, opowiadaniem o sytuacjach niedotyczących sedna problemu, nadmiernej koncentracji na emocjach, wzajemnymi oskarżeniami. Wiele jednak zależy od tego, czy partnerzy naprawdę chcą się ze sobą porozumieć, czy chcą wspólnie naprawić sytuację, pomimo tego, że może to być dłuższy i trudny proces.


Jak Zażegnać Kryzys w Związku

Poprawa komunikacji

  • rozmawiać w formie komunikatów "ja" - bardzo często nie doceniamy tego, jak ważny jest sposób mówienia do drugiej osoby. Czym innym jest powiedzenie "ty mnie denerwujesz gadaniem o pracy" od "ja się denerwuję, gdy tak bardzo koncentrujesz się na swojej pracy",
  • unikać wielkich kwantyfikatorów "ja zawsze, ty nigdy",
  • otwartość na wysłuchanie do końca tego, co partner ma do powiedzenia,
  • szczerość w mówieniu o swoich oczekiwaniach, potrzebach.

Zrozumienie emocjonalne - trudne rozmowy często niosą ze sobą napięcie, są niewygodne, mogą wywoływać złość. Fakt, że pojawiają sie trudne emocje nie może być jednak argumentem zamykającym możliwość rozmowy.

Podejmowane decyzje - najważniejsze, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mi na tyle zależy na tej osobie, że chcę naprawić relację.

Wzięcie odpowiedzialności - istotne jest również to, aby ustalić własny wpływ na kryzys w związku. Nigdy nie jest tak, że winna jest jedna osoba, w relacjach obie strony są w równym stopniu odpowiedzialne za to co zrobiły i czego nie zrobiły.


Czego NIE WOLNO Robić

  • podejmować radykalnych decyzji (takich jak rozwód),
  • angażować osób trzecich silnie związane emocjonalnie - gdy partner włącza w konflikt swoją najbliższą rodzinę (główie matkę) w momencie, gdy jest wiele negatywnych emocji, oczywistym jest, że trudno wówczas o obiektywizm. Często gdy emocje opadną, okazuje się, że sytuacja nie wygląda aż tak źle, jednak włączenie w relację innych osób może skutkować dodatkowymi komplikacjami, 
  • buntować dzieci przeciwko partnerowi, wikłać je w niezdrowe lojalności z "lepszym" rodzicem,
  • publicznie upokarzać partnera, aby "dać mu nauczkę".

Kryzys w związku nie pojawia się nagle. Gdy relacja partnerów jest silna, zmieniające się okoliczności w oczywisty sposób wpływają na ich związek, ale nie musi to oznaczać jednoznacznie rozstania. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Nawet gdy mamy do czynienia z nagłą zmianą śmierć, wypadek), to sposób, w jaki partnerzy radzą sobie z traumą zależy od tego, jak sami osobiście są silni, ale również od tego, jak się wzajemnie wspierają. Częściej mamy do czynienia z kryzysami, które rozwijają się przez wiele lat, kiedy to dochodzi do sytuacji, w której jedna ze stron nie potrafi już sobie poradzić z obciążeniem i napięciem wywołanym przez długi czas tłumienia w sobie różnych emocji i przemyśleń. W każdej relacji zdarzają się kłótnie, każdy związek przechodzi różnego rodzaju kryzysy. Czasami jest to kwestia braku umiejętności komunikacji, czasami kwestia osobowości - warto wtedy dopuścić do siebie możliwość otrzymania pomocy z zewnątrz (poprzez terapię małżeńską lub indywidualną).

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię