Złość na Terapeutę, Terapeuta mnie nie Rozumie

Zdjęcie
Dodano dnia 03.01.2017

Każdy, kto rozpoczął psychoterapię może potwierdzić fakt, że w trakcie spotkań pojawia się poczucie niezrozumienia i złość na terapeutę. Pacjenci dopuszczają do siebie taką możliwość, że w relacji z terapeutą pojawiają się różne uczucia, ale w tym względzie bardziej akceptowane są te pozytywne emocje. Uczucie ulgi, spokoju, radości są najbardziej pożądane, a w chwili gdy pojawiają się emocje należące do wstydliwych czy niechcianych (złość, frustracja, skrępowanie), najczęściej przychodzi pomysł o tym, by zakończyć terapię. Dzieje się tak, ponieważ, w potocznym rozumieniu, terapia często postrzegana jest przez Pacjentów jako relacja, która ma być komfortowa, wygodna i miła - w znaczeniu maksymalnego ograniczenia frustracji, zgadzania się z punktem widzenia Pacjenta, utwierdzania go w przekonaniu, że ma rację. W momencie, gdy terapeuta nie zaspokaja takich oczekiwań, naturalnym jest, że przychodzi uczucie złości i braku zrozumienia, chęć ucieczki z takiej relacji.


Złość na Terapeutę

Złość na terapeutę może pojawiać się w dwóch głównych obszarach:


Realności

  • gdy terapeuta nie spełnia konkretnych oczekiwań Pacjenta, np. gdy nie udziela rad, nie mówi Pacjentowi, co ma zrobić w danej sytuacji,
  • gdy terapeuta stawia granice dotyczące kontaktu, np. w postaci ogólnych zasad terapii (settingu) lub gdy odwołuje spotkanie, idzie na urlop, nie może się zgodzić na dodatkową sesję, przypomina o opłacie za nieobecność Pacjenta.

W tym znaczeniu można powiedzieć, że pojawiające się emocje są jak najbardziej zrozumiałe, że Pacjent ma powód, aby odczuwać złość, i faktycznie tak jest. Nikt z nas nie lubi sytuacji, w której potrzebuje pomocy, liczy na to, że odbędzie się spotkanie, podczas którego tę pomoc otrzyma i nagle okazuje się, że terapeuta nie spełnia takiego oczekiwania. Jednak o wiele bardziej ważne jest to, co pojawia się dalej, czyli to, co Pacjent robi pod wpływem negatywnych uczuć.


Nieświadomości

  • gdy terapeuta zaczyna być przeżywany jako ważna osoba z przeszłości, czyli gdy pojawia się zjawisko przeniesienia.

W tym wypadku, niezależnie od tego, co terapeuta zrobi, powie, Pacjent doświadcza go jako osobę z przeszłości i w zależności od tego, w jaki sposób potoczyła się ta pierwotna relacja (najczęściej chodzi o relację z matką) na przestrzeni wielu lat, w taki sposób Pacjent będzie budował więź z terapeutą.

Obszary te często przeplatają się ze sobą tworząc pełny obraz tego, w jaki sposób wygląda (wyglądała) relacja z obiektem. Czasami przez dłuższy czas w terapii nie jest tak jasne i widoczne to, jak wiele trudnych emocji przeżywa Pacjent, aż do momentu, gdy nastąpią realne okoliczności, które je wyzwolą. Na przykład: terapeuta odwołuje niespodziewanie spotkanie, nie podając przyczyny, a Pacjent przeżywa tę sytuację jako odrzucenie, karę, złość (tak, jak to miało miejsce wówczas, gdy doświadczał opuszczenia przez obiekt). W takim momencie Pacjent często zachowuje się i czuje dokładnie w taki sposób, w jaki reagował pierwotnie na opuszczenie ze strony obiektu. Mimo, iż te sytuacje nie są wygodne, jedynie szczera rozmowa na ten temat może przynieść możliwość przepracowania trudnych treści.


Terapeuta mnie nie Rozumie

Poczucie niezrozumienia to również element relacji terapeutycznej ściśle połączony ze zjawiskiem przeniesienia. Często otrzymuję listy od osób, które już od dłuższego czasu są w terapii i coraz bardziej tego doświadczają. "Chodzę na terapię i czuję, że terapeuta mnie nie rozumie", "ja opowiadam terapeucie o bieżących problemach, a on ciągle bez powodu wraca do przeszłości", "od początku terapeuta nie jest zainteresowany tym, co mówię, często milczy i mnie zbywa, drażni mnie jego sposób bycia, chyba powinnam zakończyć terapię", "nie mogę zaufać swojemu terapeucie". W takich sytuacjach zawsze mówię, aby szczerze powiedzieć terapeucie, jakie emocje, myśli pojawiają się w związku z jego osobą. Często jest to tak trudne, że Pacjent woli zmienić terapeutę i zacząć wszystko od początku, niż odsłonić się i pokazać, co jest bolesnego w tej relacji. Jednak, gdy bliżej przyjrzymy się tym relacjom, można zauważyć, że "problem" nie tkwi w osobie terapeuty, ale w tym, w jaki sposób jest on przeżywany przez Pacjenta. W ten sposób powracamy do zjawiska przeniesienia, które omawiane (przepracowywane) może z czasem dać efekt w postaci zmiany emocji, myśli, wyobrażeń Pacjenta i przyczynić się do powstania pożądanych, pozytywnych zmian w jego życiu.

 

Opinie o tym artykule
  • Annn napisał: Dodane 09.04.2018
    Rzeczywiście lepiej jest powiedzieć wszystko prosto z mostu terapeucie. Ale co zrobić, gdy nie umiemy sie przełamać? Nie chcemy kończyć terapii, zmieniać terapeuty, ale także nie umiemy powiedzieć mu wprost tego co czujemy w danej relacji? Czy jest jakieś inne rozwiązanie, czy jest to terapia skazana na porażkę?
  • Barbara Michno-Wiecheć napisał: Dodane 11.04.2018
    Bywa, że pacjenci przez długi czas uczą się tego, czy i w jaki sposób mogą wyrażać złość. Jednak zahamowania czy jakieś problemy pacjenta w wyrażaniu różnych uczuć nie skazują terapii na porażkę. W końcu po to pacjent przychodzi, aby się tego uczyć, gdyby umiał, być może nie potrzebowałby pomocy terapeuty. Myślę, że istotna jest tutaj również uważność terapeuty - jeśli pacjent czegoś nie mówi, to wcześniej czy później wyrazi te uczucia w działaniu. I w tym miejscu dalsza praca terapeutyczna będzie zależała również od tego, w jakim podejściu prowadzona jest terapia, ponieważ jeśli coś wyrażane jest w działaniu, w grę wchodzi obszar nieświadomych mechanizmów obronnych. Nie każde podejście terapeutyczne ten obszar będzie poruszać.
Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię