Jak Długo Trwa Psychoterapia, Od czego to Zależy

Zdjęcie
Dodano dnia 05.12.2016

Czas trwania i częstotliwość spotkań terapeutycznych to jedne z podstawowych pytań pojawiających się już podczas pierwszej rozmowy. Pacjenci chcą znać konkrety, ponieważ w ten sposób mogą oszacować swoje możliwości dotyczące dyspozycyjności czasowej oraz finansów, co jest jak najbardziej zrozumiałe zwłaszcza, gdy mówimy o terapii długotermimowej. Informacja dotycząca określenia czasu trwania terapii jest również dla Pacjenta komunikatem o poziomie jego problematyki. Gdy pojawia się propozycja dłuższej terapii, tym bardziej Pacjent może być przestraszony faktem, że ma poważne zaburzenia. Jednak to, jak długo trwa psychoterapia zależy zupełnie od innego obszaru.

W psychoterapii można wyróżnić kilka wiodących nurtów, to znaczy, że szkoły terapeutyczne mają swoje określone teoretyczne rozumienie Pacjenta, jego problematyki i sposobów na to, by mu pomóc. Od tego właśnie zależy, jak długo taki proces będzie trwał.

Jak Długo Trwa Psychoterapia

Ogólnie rzecz biorąc terapię można podzielić na

  • krótkoterminową - zwykle jest ograniczona w czasie, trwa 6-12 miesięcy, spotkania mogą odbywać się z różną częstotliwością (w zależności od podejścia terapeutycznego),
  • długoterminową - zwykle trwa kilka lat i jest ustalana bez ostatecznego terminu jej zakończenia, spotkania odbywają się z określoną częstotliwością - od jednego (terapia psychodynamiczna) do trzech razy w tygodniu (terapia psychoanalityczna).


Od czego Zależy Czas Trwania Terapii


Jeśli dane podejście koncentruje się na rozwiązywaniu problemów w krótkim czasie, to terapeuta pracujący w ten sposób stara się jak najszybciej i skutecznie Pacjentowi pomóc (czyli liczy się czas i pomyślny efekt). Taki sposób pracy sprawdza się u osób w kryzysie, wymagających szybkiej interwencji i ponownego ułożenia określonych warunków życia. Pacjent pracuje w obszarze swojej realności i tę realność stara się zmienić.

Jeśli dany terapeuta koncentruje się na tym, w jaki sposób Pacjent nawiązuje i buduje relacje, zakłada istnienie i wpływ nieświadomości na życie Pacjenta, koncentruje się nie tylko na realności, ale w dużej mierze na symbolice, wtedy psychoterapia będzie trwała długo. Terapia oparta na założeniach analitycznych trwa często kilka lat, ponieważ tylko wtedy Pacjent może "na żywo" dostrzec swój wpływ na budowanie więzi z innymi ludźmi. Potrzeba więc sporo czasu, aby doświadczyć, omówić, przepracować to, co się pojawi w trakcie terapii. Nie każdy jest gotowy na taki rodzaj pracy, nie każdemu Pacjentowi odpowiada taka forma. Bywa też tak, że przez wiele miesięcy lub lat Pacjent nie doświadcza żadnych efektów, czuje że terapia mu nie pomaga. Ten aspekt w terapii długoterminowej jest bardzo ważny, gdyż w relacji terapeutycznej Pacjent przeżywa te same uczucia, jakie pojawiają się w relacji do innych najbliższych osób i (w zależności od problematyki Pacjenta) może pojawiać się silny opór przed tym, aby korzystać z terapii. Skoro schemat działania, pojawiania się emocji, postrzegania świata utrwalał się w Pacjencie przez wiele lat, to praca nad zmianą będzie trwała dłuższy czas. W takim rozumieniu, potrzeba kilku lat (3-5-7) na to, aby przepracować trudne (często niszczące) cechy osobowości i uzyskać trwały efekt.

..........................................................................................................................................................

Jeśli rozważasz podjęcie psychoterapii, zastanawiasz się, która droga terapeutyczna będzie dla Ciebie odpowiednia, masz wątpliwości czy potrzebna Ci jest psychoterapia -  umów się na konsultację, postaram się jak najlepiej pomóc Ci uporządkować to, co na tym etapie zawiłe i trudne.

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię