Bierna Agresja Objawy i Przykłady

Zdjęcie
Dodano dnia 09.03.2016

Bierna agresja (zachowania bierno-agresywne, zachowania pasywno-agresywne) to metoda wyrażania negatywnych emocji. Osoby stosujące ten mechanizm tłumią swoje pozytywne emocje lub wycofują się z aktywności, nie robią tego, co w uzasadniony sposób oczekuje od nich druga strona. Wbierając zachowania bierno-agresywne, prezentują je w sposób zakamuflowany lub tylko częściowo ukryty, wymagają od innych, aby domyślili się tego, o co im chodzi. Dzieje się tak w zależności od tego, jakie poniosą koszty, jak wielkie jest ryzyko wyrażenia swojej złości wprost.


Na czym Polegają Zachowania Bierno-Agresywne

Osoby stosujące mechanizm biernej agresji, nie potrafią skonfrontować się z problemem, stąd wybierają okrężną drogę wyrażenia złości. Mimo tego, poprzez pasywno-agresywne zabiegi odbiorca może doświadczyć siły ich wściekłości. Często takie komentarze, zachowania niewerbalne, są dla innych o wiele bardziej dotkliwe i frustrujące, niż bezpośrednia konfrontacja. Jednak ponieważ złość jest ukryta, trudno czasami się do niej odnieść, zwłaszcza że osoby działające w sposób bierno-agresywny silnie tej złości zaprzeczają. A jakimi typowymi mechanizmami posługuje się osoba stosująca bierną-agresję?


Bierna Agresja Objawy

 • wycofywanie zainteresowania - udawanie wprost (oficjalnie), że osobę nie interesuje dany temat, przy czym od innych ludzi próbuje się wiele w tym konkretnym temacie dowiedzieć,
 • unikanie relacji - spóźnianie się na umówione spotkania, 
 • nieodpowiadanie na smsy, maile, nieodbieranie telefonów, 
 • nieoddzwanianie - bez podawania prawdziwej, konkretnej przyczyny,
 • obrażanie się, milczenie, tak zwane "ciche dni" bez powodu,
 • notoryczne kłamstwa, oszukiwanie, celowe wprowadzanie w błąd,
 • działanie na niekorzyść wobec drugiej osoby, przy czym w bezpośredniej konfrontacji stosowane są sposoby na udowodnienie nieświadomego działania,
 • obmawianie danej osoby przy tej osobie lub mówienie do niej lub o niej w taki sposób, jakby jej przy tym nie było,

Osoby działające bierno-agresywnie łatwo poznać po tym, że od samego początku zapraszają innych do specyficznego sposobu wchodzenia w relację, czyli:

 • są bardzo miłe, uprzejme, życzliwe, wyłącznie pozytywne, z przyklejonym uśmiechem zawsze i do wszystkich, "przesłodzone" na zewnątrz - w kontakcie z taką osobą można doświadczyć silnego napięcia związanego z brakiem autentyczności oraz kontrolą do podobnego działania. Taka osoba prowokuje, byśmy zachowywali się podobnie, bez względu na okoliczności, pomijając to, czy faktycznie tak czujemy, myślimy. Te osoby sa bardzo wrażwile na swoim punkcie, często się obrażają za błahostki, np. gdy ktoś zwraca się do nich używając pełnej wersji imienia lub nie używając zdrobnienia (np. mówi Anno lub Anka zamiast Aniu).
 • są sarkastyczne, uszczypliwe, poprzez ich wypowiedzi kipi wściekłość, nawet wrogość, jednak w konfrontacji unikają odpowiedzialności za to co robią, mówią (np.przecież to nie moja wina, że wygląda w tej sukience jak wywłoka, ja tylko opisuję fakty).


Bierna Agresja Przykłady

Wypowiedzi

 • "To doprawdy piękna fryzura, ale ty jakoś wyjątkowo niekorzystnie w niej wyglądasz. Może gdyby tutaj poprawić...."
 • "Świetna pieczeń, jak na kogoś, kto nie umie gotować..."
 • "Przecież mówiłaś tylko, żeby ogarnąć mieszkanie na przyjście gości, nie mówiłaś że mam odkurzyć, jakby to miało być świeto narodowe..."
 • "Czy naprawdę uważasz, że świadomie nie przyszedłem na kolację w naszą rocznicy ślubu? Przecież nie mogłem odmówić szefowi tego meczu w tenisa!"
 • "...mhm, w sumie ładne to imię dla dziewczynki, ale z taką naleciałością zagraniczną...."
 • W towarzystwie: "no, opowiedz wszystkim kochanie, jak to ostatnio popisałaś się umiejętnością parkowania, że musiałem odstawić auto do lakiernika no Kubica w spódnicy..."
 • "Oj, nie wiedziałaś że dziś jest ten egzamin?"
 • "Cóż, niektórzy dostają awanse, bo sa inteligentni, wykształcenia, ale ty przecież ze swoją urodą na pewno znajdziesz coś świetnego..."
 • "Zobacz, mama cię zostawiła, a sama poszła się bawić na zakupach, biedne porzucone dziecko..."
 • "Chodź, mama nie pozwala ci jeść czekolady, ale dziadkowie są od tego, żeby rozpieszczać..."
 • Samotna szefowa: "To nie moja wina, że nie możesz awansować. To, że właśnie wychodzisz za mąż nie ma nic do rzeczy. Po prostu nie jesteś już tak zaangażowana w pracę...."


Zachowania

 • odwlekanie wykonania oczekiwaniej czynności - "już idę (i tak co 5 minut przez pół godziny), jutro to zrobię (i tak przez tydzień),
 • wykonywanie innych czynności podczas rozmowy, brak kontaktu wzrokowego, przy jednoczesnym podkreślaniu zaangażowania i słuchania rozmówcy,
 • zrywanie kontaktów, relacji z błahych powodów,
 • trzaskanie drzwiami, przekładanie naczyń, odkurzanie, robienie czegoś hałaśliwego, gdy druga osoba właśnie położyła się spać, pracuje, prowadzi ważną rozmowę,
 • wzdychanie, sugestywna mimika, teatralne reakcje na obecność danej osoby lub reagowanie w ten sposób podczas rozmowy,
 • brak przychylności, działanie na niekorzyść tłumaczony tym, że druga osoba jest sama odpowiedzialna za swoje zachowanie, decyzje, czyli np. mąż, mimo ustaleń, nie obudzi żony, która do późna przygotowywała się do egzaminu,
 • odraczanie załatwienia ważnych spraw, tłumaczone nadmiarem własnych zajęć, co nie jest zgodne z rzeczywistością, 
 • przerzucanie odpowiedzialności na osobę, która faktycznie nie miała czasu tego zrobić, 
 • unikanie kontaktu, gdy dana osoba prosiła o przysługę,
 • w towarzystwie celowe wpatrywanie sie w kogoś, tak by on widział, szeptanie do innych, czyli prowokowanie takiej sytuacji, w której dana osoba jest przekonana, że o niej się mówi, a w konfrontacji deklarowanie, że nie ma tematu, że o co chodzi, nikt o tej osobie nie mówi, udowadnianie przewrażliwienia na swoim punkcie.

Specyfika Biernej Agresji


Zachowania bierno-agresywne to cały repertuar zakamuflowanej złości, niechęci, zazdrości, zawiści i wrogości, czyli emocji, które są bardzo trudne do komunikowania. Mają one na celu "danie do zrozumienia", pokazanie nie wprost tego, co czujemy, a czego nie potrafimy bezpośrednio wyrazić. Zwykle te zachowania są najbardziej czytelne dla osoby, która je stosuje, w wewnętrznym świecie odtwarzane są całe scenariusze znaczeń, natomiast otoczenie bywa wprowadzane w niepewność i pomieszanie. Taka sytuacja powoduje, że w sytuacji konfrontacji łatwo wycofać się z tych zachowań, zaprzeczyć, zracjanowalizować, "odwrócić kota ogonem".

Zachowania bierno-agresywne niekorzystnie wpływają na każdą relację (rodzinną, prywatną zawodową, związek), gdy są stałym stylem funkcjonowania danej osoby, dosłownie niszczą relacje. Osoba stosująca bierną agresję na co dzień ma poważny problem w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji, co skutkuje tym, że często jest bardzo samotna. Stosowanie biernej agresji nie zawsze bywa uświadomione, stąd osoby ją stosujące mają poważny problem z uznaniem własnego wpływu na przebieg zdarzeń, rozwój relacji. Często uświadomienie sobie stosowania biernej agresji bywa długim i bolesnym procesem. Wzięcie odpowiedzialności za swój wkład w relacje może przynieść ulgę i nową jakość w życiu wewnętrznym, jak i w relacjach z innymi ludźmi.
Opinie o tym artykule
 • Anna Kapusta napisał: Dodane 02.05.2017
  Dobrym punktem ostrzegawczym jest odczuwanie przez nas złości przy okazji kontaktów z biernym agresorem, który "zawsze jest niewinny", bo "nie zdążył", "nie to miał na myśli", "nie przyszło mu do głowy". Warto ufać swoim emocjom, one pomagają chronić się przed manipulacjami.
 • kasia napisał: Dodane 04.12.2017
  Podam przykład wypowiedzi z którą często się spotykam, a która moim zdaniem jest dobrym przykładem zachowania bierno-agresywnego. Ja:"mógłbyś dzis pomóc położyć dzieci spać, pomóc im przy myciu", On:"Dobrze,ale ja to zrobie w 5 minut i potem będziesz narzekała ze są głodne, mają nieumyte zęby i są brudne".
 • Barbara Michno-Wiecheć napisał: Dodane 27.12.2018
  Niejasnym i trudnym do ustalenia elementem stosowania przemocy w związku są zachowania bierno-agresywne. Jest to wiele zachowań, wypowiedzi, zawoalowanych sytuacji, które z pozoru mogą wydawać się logiczne i w porządku. To, co pozwala rozpoznać bierną agresję, to wyczuwalny silny negatywny ładynek emocjonalny w postaci złości, czy złośliwości. Bywa, że zachowania bierno-agresywne są o wiele bardziej dotkliwe, uciążliwe, niż agresja stosowana wprost, a dzieje się tak dlatego, że otwartą agresję łatwo ocenić, pokazać. Z bierną agresją sprawy nie są takie oczywiste, dzięki czemu osoba, która ją stosuje może czuć się na wygranej pozycji. Zachowania bierno-agresywne najczęściej mają miejsce w pracy, wtedy mówimy o mobbingu, który właśnie z tego powodu jest tak trudny do opanowania.
 • Lecz napisał: Dodane 28.12.2018
  Artykuł w 100% o moim mężu..można by wzmocnić siłę tych słów i działań...wykańcza mnie psychicznie. Milczy od ponad miesięcy
Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię