Jak Rozmawiać z Mężczyzną o Uczuciach - Emocje Mężczyzny

Zdjęcie
Dodano dnia 01.03.2016

Komunikacja międzyludzka przysparza nam wszystkim sporo problemów. Na jej podstawie powstają najczęściej konflikty, gdyż nadawca wyraża coś, co czuje w sposób taki, jaki potrafi, a odbiorca przyjmuje informację, która przechodzi przez filtr jego emocji, myśli, doświadczeń. Na portalach społecznościowych od czasu do czasu krąży taki cytat: "Odpowiadam za to, co powiedziałem, a nie za to, co zrozumiałaś". Z jednej strony to święta prawda. A z drugiej - przecież zawsze można kogoś do czegoś sprowokować.

Komunikacja między kobietami czasami może przebiegać bez słów. Wystarczy gest, wymowne spojrzenie i już wiadomo, o co chodzi. Dzieje się tak, ponieważ kobiety bardziej porozumiewają się za pomocą emocji. Te emocje bardzo często pomagają, są papierkiem lakmusowym, który informuje nas o tym, w jaki sposób interpretować daną sytuację. Ale w tym miejscu znów pojawia się problem, gdyż ta interpretacja zależy również od struktury osobowości każdej z nas. To już jest głębszy temat, a w tym miejscu koncentrujemy się na różnicach płci. Nie mniej jednak kobietom łatwiej komunikować się między sobą, na jedno hasło każda z nas ma podobne doświadczenia, a jeśli są one różne, potrafimy je empatycznie przyjąć.

Sprawa bardziej się komplikuje, gdy mamy do czynienia z rozmową kobiety i mężczyzny. Różnice w podejściu, interpretacji, doświadczaniu i przeżywaniu są tak znaczące, że nic dziwnego, iż najwięcej problemów mamy właśnie ze wzajemnym porozumieniem mężczyzn i kobiet.


Rozmowa z Mężczyzną o Konkretach

Życie wewnętrzne mężczyzn z reguły jest dość konkretne. Mężczyzna tak samo podchodzi do emocji, jak do zadań zawodowych, organizacyjnych. "Jest problem - trzeba go rozwiązać i po sprawie", ponieważ mężczyzna nastawiony jest na działanie, a nie na analizowanie. Jeśli chcesz, aby on coś zrobił, zorganizował, wystarczy o tym jasno powiedzieć i dać mu czas, a wtedy możesz się spodziewać pomyślnych rezultatów. Tyle, że konkret to konkret. Jeśli w prostej sprawie zaczniesz dołączać wiele dygresji, przytaczać przykłady z życia koleżanek, mówić niejasno i dookoła, mężczyzna z dużym prawdopodobieństwem pogubi się w tym, co mu przekazujesz. Nie będzie on wtedy wiedział, czy chcesz się po prostu "wygadać", czy oczekujesz emocjonalnego wsparcia, czy chcesz, aby on jak najszybciej załatwił daną sprawę. Zatem konkretne zadania przekazuj w konkretny sposób, na przykład:

"Dawno gdzieś razem nie byliśmy. Chcę pójść z Tobą w sobotę wieczorem do kina. Zamów proszę bilety na dobrą komedię (lub powiedz konkretnie o jaki film chodzi).

Trzy proste, jak najbardziej konkretne zdania. Po takiej informacji mężczyzna wie, czego kobieta od niego oczekuje i może z powodzeniem wykonać jej prośbę.

Ważne: upewnij się, że on podczas wymiany zdań dobrze Cię słyszy i widzi. To nie jest żart. Mężczyźni mają kłopot z podzielnością uwagi. Nawet jeśli mu mówisz coś w najbardziej konkretny sposób, a on w tym czasie jest zaabsorbowany czymś innym, to nie licz na to, że zarejestruje, czy (tym bardziej) zapamięta, co mówisz. Komunikacja (dosłownie) twarzą w twarz pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, frustracji i pretensji.


Jak Rozmawiać z Mężczyzną o Uczuciach - Emocje Mężczyzny

Fakt, że mężczyźni są bardziej konkretni, nie oznacza, że niczego nie przeżywają. Każdy mężczyzna ma swój własny świat przeżyć, tyle że nie ma potrzeby o tym rozmawiać. Nie jest zaskoczeniem, że gdy mężczyzna ma kłopot, potrzebuje go z siebie wyrzucić, w dosłownym znaczeniu - idzie na siłownię, biega, wykonuje prace podwórkowe, ponieważ musi się zmęczyć, wypocić, w ten sposób odreagowuje emocje (w przeciwieństwie do kobiety, która musi się wygadać, i to wielokrotnie). Po takim wycisku on już jest spokojny i gotowy do podejmowania decyzji, innych działań. Często mężczyzna nie potrafi sprecyzować tego, co czuje, ale wie, że potrzebuje czasu w samotności, by sobie z czymś poradzić, by coś załatwić. Gdy kobieta w takim momencie nieumiejętnie drąży temat, może odczuć, że mężczyzna ją zbywa, że nie chce rozmawiać, że ucieka. I sporo w tym racji, gdyż mężczyzna z problemem musi sobie poradzić sam.

Dlatego, jeśli widzisz, że on potrzebuje czasu, to nie naciskaj, zwłaszcza jeśli chodzi o rozmowę o uczuciach. Najlepszym tego przykładem jest poniższa wymiana zdań:

Ona: Skarbie, czy ty mnie jeszcze kochasz?
On: ...mhm...wiesz, posprzątałem w garażu, masz wyczyszczone i zatankowane auto.

Kobieta w tym zdaniu zawiera wiele oczywistych i ukrytych pytań. Mężczyzna (mający kłopot w wyrażaniu emocji) POKAZUJE jej, że mu na niej zależy. Kobieta oczekuje, że on jej POWIE, a on po prostu ZROBI coś, co dla niego jest oczywistym wyrażeniem emocji. I tutaj leży przysłowiowa kość niezgody. Jeśli jesteś kobietą, która potrzebuje ciągle słyszeć, że on Cię kocha, że jesteś piękna, a jesteś w związku z mężczyzną, który właśnie bardziej pokazuje emocje niż o nich mówi, to masz dwa wyjścia - albo postarasz się go zmienić (bo jest możliwe, ale będzie trudne do zrobienia), albo przyjmiesz fakt, że on po prostu taki jest i bardziej zaczniesz doceniać gesty, mniej koncentrując się na słowach. Masz jeszcze trzecie wyjście....


Rozmowa z Mężczyzną o Uczuciach

  • ważny jest czas, okoliczności i miejsce - czyli nie w biegu pomiędzy ważnymi zadaniami, ale na spokojnie w bezpiecznym i dobrze kojarzącym się dla Was miejscu,
  • komunikat JA - czyli ja tak czuję, ja tak widzę, ja tak doświadczam, sformułowania "ja zawsze, a ty nigdy" doprowadzą tylko do zaognienia sytuacji,
  • możesz mu przerywać dopytując o to, co czuje - z czasem takie dygresje wejdą w nawyk, on sam zacznie w ten sposób opowiadać,
  • postaraj się budować proste zdania - jeśli chcesz mu powiedzieć co czujesz, postaraj się krótko i konkretnie,
  • jeśli potrzebujesz się wyżalić, też mu o tym powiedz, on postara się wysłuchać, a nie będzie musiał szukać rozwiązania zawiłej sprawy,
  • gdy on coś robi, nazywaj wiążące się z tym emocje: "widzę że zależało ci na tym wyjeździe, widzę z jaką czułością/miłością troszczysz się o nasze dzieci", 
  • powoli, małymi krokami - zbyt wiele na raz nie jest możliwe,
  • doceń każdą drobną wiadomość, nawet jeśli nie będzie ona związana z pozytywnymi emocjami, jeśli mężczyzna zacznie mówić, że czuje się zrezygnowany, przybity, słaby - to dla niego i dla Ciebie bardzo ważna zmiana i informacja, na bazie której może się wiele wydarzyć.

Pomyślna komunikacja kobiety i mężczyzny jest możliwa, poza tym nie każdy mężczyzna ma problem w mówieniu o uczuciach. Trzeba po prostu pamiętać, że gracie w jednej drużynie, a rozmowa nie ma na celu Was poróżnić, ale pogłębić Waszą więź. Poza tym, pamiętaj, że "z niewolnika nie ma pracownika", jeśli nagle zaczniesz nalegać, aby Twój mężczyzna, który dotąd był skryty, teraz nagle zaczął sporo i chętnie mówić o tym, co czuje, możesz nie tylko mocno sfrustrować samą siebie i wprowadzić niepotrzebny dystans między Wami.

..........................................................................................................................................................................

Stań się częścią tego bloga. Zapraszam Cię do dyskusji - zaloguj się i zostaw swój komentarz. Jeśli uważasz ten wpis jako wartościowy - polub go i udostępnij. Chcesz, bym poruszyła frapujący Cię temat - skontaktuj się ze mną.

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię