Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Zdjęcie
Dodano dnia 22.02.2016

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony w 2001r. przez Ministerstwo Zdrowia. Poprzez ten dzień rozpowszechniamy wiedzę na temat depresji oraz zachęcamy chorych do leczenia.

Temat depresji jest powszechnie znany. Każdy z nas ma wyobrażenie, że bardzo łatwo jest rozpoznać osobę cierpiącą na depresję: jest przygnębiona, apatyczna, często płacze, ciągle ma gorszy dzień, myśli lub mówi o śmierci, samobójstwie. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż są to jedne z osiowych objawów depresji. Mamy jednak kłopot w ocenie i wszyscy jesteśmy zdumieni, gdy osoby na zewnątrz pogodne, otwarte, towarzyskie nagle popełniają samobójstwo, jak na przykład Robin Williams. O ile z szybkim rozpoznaniem klasycznej depresji na ogół nie mamy problemu (ponieważ "gołym okiem" widać, że z daną osobą dzieje się coś złego, że się zmieniła), tak nie doceniamy siły depresji maskowanej.

Depresja maskowana, bez względu na wiek, płeć, moment życiowy czy wcześniejsze problemy, jest o tyle trudna do zdiagnozowania, gdyż (jak sama nazwa wskazuje) zasłonięta jest przez inne dolegliwości, na pierwszy rzut oka nie przypominające depresji. W takim przypadku mamy do czynienia z osobą, która świetnie radzi sobie ze wszystkimi swoimi obowiązkami, może być zaangażowana w wiele projektów, działania społeczne i żyć pełnią życia. Jednocześnie może odczuwać subtelne dolegliwości, które tłumaczy tempem pracy i ilością zajęć. Nic więc dziwnego, że z bezsennością, rozkojarzeniem, spadkiem możliwości odczuwania przyjemności, nieuzasadnionym poczuciem winy, radzi sobie na różne znane sposoby, nie podejrzewając nawet, że właśnie organizm zaczyna domagać się pomocy (fragment z niniejszej strony).

Nie tylko osoba cierpiąca na ten rodzaj depresji ma kłopot z rozpoznaniem, co jej dolega. O wiele większy kłopot mają jej bliscy, którzy zupełnie nie podejrzewają zagrożenia. Kto więc jest najbardziej na nią narażony?

Warto baczenie przyglądać się:

  • kobietom w ciąży i tym, które niedawno urodziły (może się pojawić depresja poporodowa),
  • osobom, które jakiś czas temu straciły pracę i nie mogą znaleźć nowego zajęcia,
  • tym, którzy pozornie bez powodu nagle zaczynają coraz częściej sięgać po alkohol, 
  • osobom na wysokich stanowiskach, odpowiedzialnym za wiele projektów,
  • osobom żyjącym w długotrwałym stresie związanym z pracą lub sytuacją życiową,
  • osobom, które przeżyły traumę (osoboście lub ktoś z ich bliskich doznał traumy),
  • osoby, które straciły bliskie relacje, np. przeżyły zdradę, rozwód, doświadczają silnego kryzysu np. w małżeństwie, .

Depresja, im szybciej wykryta, tym większe ma szanse na wyleczenie. Świadectwo wielu osób znanych dowodzi, że depresja może spotkać każdego oraz że można z niej wyjść. Bądźmy bardziej wrażliwi na to, co dzieje się z nami samymi i naszymi bliskimi. Może w ten sposób uda się zapobiec wielu problemom i tragediom.


"Nic tak nie niszczy człowieka od środka, jak udawanie, że wszystko jest dobrze".

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię