Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

Zdjęcie
Dodano dnia 19.02.2016

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.

Pomoc potrzebującym najczęściej kojarzy się nam z kwestami na rzecz osób ubogich, chorych, bezdomnych. W mediach pokazywane osoby wymagające pomocy to zwykle chore dzieci, starcy, rodziny dotknięte niepełnosprawnością, ubóstwem, katastrofą, klęską żywiołową. Ofiarując symboliczną złotówkę do puszki czy sowity przelew nagłośnionej akcji społecznej oczyszczamy sobie sumienie twierdząc, że przecież robimy coś dla innych, bo bierzemy udział w finansowaniu danej osoby lub organizacji. Tak jest łatwiej, tak jest wygodniej, tak jest szybciej. Nie trzeba się w ten sposób pochylać nad konkretnym problemem, taka postawa zapewnia nam bezpieczną odległość, nie trzeba się zbliżać, empatyzować.

Często osobami potrzebującymi są nasi najbliżsi. Potrzebują czasu, uwagi, rozmowy, zrozumienia, wsparcia, kibicowania w walce z niesprawiedliwością, dodania otuchy, dobrego słowa, podtrzymania na duchu, dystansu w postaci humoru czy odwrócenia uwagi, przytulenia, pobycia w milczeniu, wspólnego spaceru, wyjścia na kawę. Tego wszystkiego nie zastąpią pieniądze, najnowsze gadżety, luksusowe prezenty. Smutne jest to, że to podstawowe potrzeby każdego z nas, o których nie potrafimy mówić, o których zaspokojenie nie potrafimy poprosić, które wydają się być passe w dzisiejszych czasach. Prostota, szczerość, uczciwość, życzliwość, ciepło w byciu człowiekiem w relacji z innymi to coś, czego najbardziej nam dzisiaj potrzeba, coś, bez czego nasze relacje jałowieją, stają się martwe za życia.

Bez względu na to, kim jesteś, jaki jesteś, gdzie jesteś, nie bój się pokazać, że czegoś potrzebujesz, nie bój się poprosić o pomoc. Nie bój się także tej pomocy udzielić. Dobro do nas wraca, i to z wielokrotną siłą, jeśli tylko pozwolimy sobie dostrzec je w sobie i w drugim człowieku.


"Pociecha jest balsamem na głęboką ranę. Jest oazą w bezkresnej pustyni. Pociecha jest jak łagodząca dłoń na twojej skroni. Pociecha jest niczym bliska, przyjazna twarz. To obecność kogoś, kto rozumie twoje łzy, przysłuchuje się twojemu utrudzonemu sercu, w smutku i nieszczęściu pozostaje przy tobie i pomaga dojrzeć parę gwiazd. "
Phil Bosmans

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię