Światowy Dzień Walki z Rakiem

Zdjęcie
Dodano dnia 04.02.2016

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day) – święto ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Od 2005 roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (International Union Against Cancer - UICC) - organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie (źródło: Wikipedia).

Prawie każdy z nas zetknął się w swoim życiu z doświadczeniem choroby nowotworowej, w bliższej lub dalszej rodzinie, wśród przyjaciół, znajomych, współpracowników. Z roku na rok ilość osób chorujących na nowotwory złośliwe rośnie, co niestety nie jest pocieszającą wiadomością. Nadzieję niesie fakt, że im wcześniej wykryta choroba i zastosowane leczenie, tym większe są szanse na wyzdrowienie. Jednak zdrowie fizyczne to jeden aspekt, ale jest jeszcze psychika - psychika chorego i jego najbliższych. Dla nas wszystkich nowotwór to temat niewygodny, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobami bezpośrednio z nim związanymi. Czy unikać rozmowy czy mówić wprost? Jak w każdej sytuacji, warto postawić się na miejscu chorego i wyobrazić sobie, co my sami chcielibyśmy usłyszeć, jak chcielibyśmy być traktowani, o czym chcielibyśmy w takiej sytuacji rozmawiać.

Fundacje, kampanie społeczne, świadectwa znanych osób pokazują, że można pokonać raka, że wielu się to udaje. W dzisiejszym dniu pamiętajmy szczególnie o tych, którzy są na tej pierwszej linii frontu, którzy dzielnie walczą, dla siebie, dla swoich rodzin. Może warto się także zastanowić, co my sami możemy dla tych osób zrobić. Czasem naprawdę niewiele potrzeba, aby podnieść kogoś na duchu, dać wsparcie, pozytywną energią choć na chwilę obdarować i pomóc zapomnieć o tak trudnej rzeczywistości.

Wsparcie dla osób chorych, to jedno, co możemy zrobić. Trzeba jednak także pomyśleć o sobie, dlatego nie czekaj, aż zacznie się dziać coś niepokojącego, ale już dziś umów się na badania i "ZRÓB SOBIE PRZEGLĄD". 

"Lekarstwa nie zawsze są potrzebne, ale wiara w wyzdrowienie jest niezbędna".
Norman Cousins

Dodaj własną opinię
Zaloguj się aby dodać opinię